Fortsæt til indhold
Digitalt

Test: JBL Trip - Bilhøjttaler til at tage med

JBL Trip udvider anvendelsesområdet for Bluetooth-højttalere på en begavet måde.

John Alex Hvidlykke, Lyd & Billede

Bluetooth-højttaler

JBL Trip

JBL

Plus:

Smarte funktioner og udmærket lyd til en rimelig pris. At give Bluetooth-højtaleren bilfunktioner er en genial idé.

Minus:

Betjeningen virker ikke helt gennemtænkt. Hvis man skal snakke håndfrit, er man nødt til at kigge på højtaleren for at finde funktionen.

Fakta:

  • Bestykning: 1 x 40 mm fuldtone
  • Forstærkereffekt: 3,2 W
  • Frekvensområde: 160 Hz – 20 kHz (tolerance ikke opgivet)
  • Tilslutning: Bluetooth 3.0 (A2DP, HFP, HSP)
  • Batteri: 1.200 mAh, op til otte timers musik eller 20 timers tale
  • Mål og vægt: 134 x 64 x 34 mm / 230 g
  • Pris: 799 kr.

JBL Trip er en kompakt Bluetooth-højtaler. Dem har vi set ganske mange af, men den her adskiller sig ved at være beregnet til brug i bilen.

Når den sidder på sin plads på solskærmen, er den tæt nok på til håndfri mobilsnak. Ikke mindst i kraft af indbygget støjreduktion, som filtrerer støjen fra kabinen fra. JBL Trip er desuden kompatibel med Siri og Google Now, så man kan give sin iPhone eller Android-mobil stemmekommandoer.

Til bastung musik er Trip håbløs, men til sang og tale, herunder radioprogrammer, er den perfekt. Stemmer lyder rigtig godt, og det er let at høre ordene. Og da højtaleren anbringes lige over hovedet, er der intet problem med at trænge igennem støjen i kabinen.

Konklusion

At lave en trådløs højttaler specielt til bilen og med funktioner og montering tilpasset til livet på fire hjul er en glimrende idé. Håndfri mobilsnak er ikke blot en sikkerhedsmæssigt god idé, men et lovkrav. Og den indbyggede støjreduktion er en stor hjælp til forståeligheden.

Monteringsbøjlen betyder samtidig, at man slipper for at have højttaleren til at ligge og rasle rundt oven på instrumentbrættet eller i bunden af bilen. Sammen med de praktiske grunde gør det, at Trip ikke bare er endnu en bærbar Bluetooth-højtaler, men i stedet en af markedets meget få trådløse bilhøjtalere. Og en rigtig god en af slagsen.

Læs hele testen hos Lyd & Billede

Artiklens emner
JBL