Panasonic projicerer 200″ på klos hold
Med en udskiftelig optik kan man projicere store billeder på kort afstand. Det giver mulighed for helt nye videomiljøer, hvor væggene bliver én stor skærm.
Med en videoprojektor kan man få et billede, der fylder hele væggen op. Men det kræver plads. Et 200-tommers billede (5 meter i diagonal) kræver normalt en projektionsafstand på fire meter.
LÆS OGSÅ: Slagskibs-soundbar fra Klipsch
Panasonic lancerer nu en udskiftelig optik til sine DLP-projektorer, som mere end halverer projektionsafstanden. ET-D75LE90-optikken skyder med spredehagl i en sådan grad, at den kan skabe et 200-tommers billede på blot halvanden meters afstand. Ud over at være en optisk præstation betyder det, at det bliver muligt at lave videoprojektioner på helt nye steder.
EON Reality er specialister i 3D-visualiseringsløsninger, hvor de bruger Panasonics optikker til at skabe et fascinerende multivægsmiljø, hvor deltagerne omsluttes helt af virtuelt projicerede billeder og lyd. Løsningen hedder lcube og anvendes blandt andet inden for uddannelse og underholdning. For dem betyder det, at de kan lave videorum på 40 procent mindre plads.
LÆS OGSÅ: Onkyo får Spotify Connect
Inden du går videre med planen og at omdanne pulterkammeret til enmands-hjemmebiograf, skal det siges, at ET-D75LE90-optikken først og fremmest er møntet på et professionelt publikum. Prisen er derefter: 155.500 kr. Som med andre teknologier kan vi dog håbe på, at der hen ad vejen kommer modeller i mere tilgængelige prisniveauer.