- For abonnenter
Klassisk hvidt har fået konkurrence: Mere farvelir i køkkenet
Tendenserne inden for køkkener tegner til, at vi tør noget mere på farvefronten. De klassiske hvide køkkener, som næppe går af mode foreløbig, suppleres nu af sorte, ligsom håndværksmæssige detaljer begynder at fylde mere.
Køkkenet har altid været boligens mest centrale rum, da det er her, at familien mødes – om morgenen inden arbejdsdagen og om aftenen til middagsmåltidet. Udviklingen er i store træk gået på, at køkkenet er gået fra at være et aflukket rum – hvor husmoderen fremtryllede måltiderne til familien – til et åbent køkken-alrum, hvor kokken – som i dag ligeså ofte er manden i huset – kan samtale med de øvrige familiemedlemmer eller gæster, mens maden bliver lavet.
Den nyeste tendens er i dag, at køkkener igen er noget, som vi kan have behov for at gemme væk. Køkkenproducenter er begyndt at lave høje skabslåger, som kan lukke af for f.eks. kogeplader og emhætte, som måske ikke altid er det kønneste syn.
»Danskerne er uden tvivl det folkeslag i verden, som er allergladest for hvide køkkener. De er nemme at passe ind i resten af indretningen, da de er helt neutrale og ikke kræver de store overvejelser i forhold til andre farver i boligen. Men vi oplever lige nu en stigende interesse for det hvide køkkens modsætning – det sorte køkken. Det kræver mere mod, men vidner også om et mætningspunkt i forhold til hvide, grebsløse låger, som længe har været dominerende. Der må uden tvivl gerne komme mere drama på i dag, og mange oplever det sorte køkken som værende mere eksklusivt. Sorte armaturer er også hot lige i øjeblikket, da det giver karakter i indretningen,« siger arkitekt og køkkendesigner Rolf Birk Kjeldsen, som er uddannet fra Arkitektskolen i Aarhus