En nat på toppen af troldenes land
Turen til norske Trolltunga kan være lang, men med en overnatning i fjeldet bliver den både overkommelig og mindre befolket, fortæller naturfotograf Sarah Green.
Tåge og troldsk stemning
Vi har ikke gået mange kilometer, før en sky af tåge indhenter os. Vi har klaret den første stejle stigning, og bag os ligger stien som en lillebitte streg i det store landskab. Tågen kommer langsomt snigende op ad fjeldet, indtil den omslutter os fuldstændig. Men det er, hvad man kan forvente, når man befinder sig i troldenes land. Nu er stemningen også helt troldsk.
Vi går igennem det uendelige, stenede landskab med telt og sovepose på ryggen. De fleste går de 23 kilometer tur/retur til Trolltunga på én enkelt dag, men vi skal overnatte på fjeldet og gå turen på to dage. Vi har masser af tid, og der skal mere end tåge til at slå vores forventningsglæde i stykker.
En dybblå åbenbaring
Pludselig sker der noget. På halvvejen letter tågen, og en dybblå sø åbenbarer sig dybt under os. Det går op for os, at vi har gået langs med den hele tiden. Det ligner en af Norges mange fjorde, men det er søen Ringedalsvatnet – den selvsamme sø, som Trolltunga rager ud over. Vi kan nu for alvor ane vores mål i det fjerne, og det giver ny energi til vores trætte fødder.
Troldtungen
Vi klarede den! Jeg kravler forsigtigt ned ad den lille jernstige, som fører udover klippesiden, og bevæger mig forsigtigt ud på Trolltunga. Det ser mere hårrejsende ud, end det egentlig er, men følelsen af at have nået sit mål er fantastisk.
Udsigten er storslået – i det fjerne kan jeg ane gletcheren Folgefonna, der kryber ned af bjergsiden på den anden side. 700 svimlende meter under mig glitrer den dybblå sø. Et skridt til den forkerte side ville være fatalt, men heldigvis er klippen bred nok til, at det ikke er farligt.
Overnatning på fjeldet
Bag Trolltunga finder vi et stort, fladt fjeldplateau, hvor vi sætter vores telt op. Det er en helt særlig følelse at overnatte på fjeldet. Udover det vand, vi henter i vandløbet bag os, må vi klare os med de få ting, vi har medbragt. Vi laver mad på trangia, mens solen går ned.
Beslutningen om at overnatte var den helt rigtige. Turen til Trolltunga er nemlig voldsomt populær. Men nu er alle dagsturgæsterne forsvundet, og vi skal kun dele det smukke aftenlys med en håndfuld andre overnattende.
Sarah Green er naturfotograf og rejseblogger på sarahinthegreen.dk og Instagram @sarahinthegreen, hvor hun fortæller om sine rejser ud i den vilde natur.