Teatret ved Sorte Hest, København: GÆSTEN
Teatret ved Sorte Hest, København: GÆSTEN Af Eric-Emmanuel Schmitt Oversættelse: Jesper Kjær Scenografi: Trine Holtoug Iscenesættelse: Dea Fog
Har Gud skabt mennesket i sit billede, eller har vi skabt ham i vores? I Wien sidder den verdensberømte psykoanalytiker Sigmund Freud en forårsaften og mener det sidste, mens han funderer over dødens uundgåelighed og verdens ondskab. Især ondskaben er svær at fortrænge, når en klam og geskæftig nazist netop har slæbt hans datter, Anna, med til forhør hos Gestapo og konstant truer familien med repressalier og forfølgelse.
Men så dukker Gud op.
Ja, Gud! Hvis han altså ikke bare er en sindsforvirret mand fra det nærliggende hospital.
En duel begynder. På minder, på tro og viden, på årsag og virkning, på tvivlen som en torn i sjælen.
Freud forlanger bevis for Guds eksistens og hans konkrete tilstedeværelse denne aften i Wien. Men han - og vi - får det ikke. Måske fordi tro naturnødvendigt må være defineret som noget, vi ikke kan bevise. Som noget, vi skal føle i vores hjerte, ikke vide med vores hjerne.
Rundt og rundt kører de med hinanden i den franske dramatiker og filosofi-doktor, Eric-Emmanuel Schmitts lille stykke. Gudsfornægteren Freud, der i en alder af 83 føler døden nærme sig. Har han måske brug for troens håb? Og har Gud brug for Freud? Det er en drillende og meget stimulerende leg, vi overværer, præcis som i Schmitts forrige stykke, "Enigma Variationer", spillet i marts 2002 på Sorte Hest og derefter på turné.
Fremragende
Som tidligere er det Dea Fog, der har sat forbilledligt og lydhørt i scene. Denne gang med den ekstra fornøjelse, der ligger i at opleve den 82-årige Gyrd Løfqvist som Freud - skarp, klog, rørende - over for den 46-årige Jens-Jørn Spottag som Gud, en genert, underfundigt-gådefuld dreng og alvidende verdensmand på samme tid. Under samtalen får de to vendt og drejet vores liv og den mulige mening med det.
Det er intelligent teater, barberet ned til det mest nødvendige. En enkel, meddigtende scenografi, fire gode skuespillere - Dea Fog og Henning Valin Jacobsen spiller rollerne som datteren og nazisten - og en begavet tekst. Mere behøver teatret ikke mere for at holde os uafbrudt fanget i to timer.