Fortsæt til indhold
Streaming, film og tv

Woody Allen sagsøger Amazon for 450 mio. kr.

Den 83-årige filminstruktør mener, at it-kæmpen har brudt en filmaftale.

Filminstruktør, forfatter og skuespiller Woody Allen vil have 68 mio. dollars - svarende til godt 447 mio kr. - i erstatning fra Amazon, som han hævder uretmæssigt har brudt en filmaftale.

Det skriver en række internationale medier, heriblandt BBC.

Amazon har udgivet to af Allens film og distribueret hans TV-serie, "Crisis in Six Scenes", men instruktørens seneste film, "A Rainy Day in New York", har it-giganten droppet.

Af anklagen, som blev indgivet torsdag, fremgår det, at Amazon bakkede ud af filmaftalen i juni 2018 på baggrund af en gammel beskyldning om, at instruktøren havde forgrebet sig på sin adoptivdatter tilbage i 1992.

Ifølge anklagen var Amazon vidende om den »25 år gamle, ubegrundede« påstand, da it-giganten og Allen indgik en aftale om filmen. Dermed mener Allen ikke, at det giver grundlag for at opsige kontrakten, skriver BBC.

"A Rainy Day in New York" blev filmet i 2017 med skuespillere som Jude Law, Rebecca Hall og Selena Gomez på listen. Flere af skuespillerne har siden sagens offentliggørelse taget afstand til filmprojektet.