Fortsæt til indhold
Kultur

Virkelighedens Indiana Jones er tilbage

I flere måneder har farverig og kontroversiel arkæolog været mistænkt for svindel - nu er han renset.

En virkelighedens Indiana Jones er han ikke uden grund blevet kaldt på grund af sine ofte meget utraditionelle og kontroversielle metoder til sikring af den egyptiske kulturarv.

Under Mubarak blev Zahi Hawass udnævnt som Egyptens første antik-minister.

Efter Mubaraks fald blev han forvist fra sit ministerium, og i de seneste mange måneder har der været meget stille omkring den farverige personlighed.

Det skyldes, at han blev mødt med en lang række anklager for svindel og for blandt andet at have set gennem fingre med, at egyptiske kulturskatte ulovligt forsvandt til udlandet.

I forbindelse med sagen imod Hawass fik han udrejseforbud fra Egypten.

Back in business

Efter at han for nogle uger siden blev renset for alle anklager imod ham og udrejseforbudet ophævet er han nu i den grad ”back in business”.

Zahi Hawass som verden kender ham: iført sin undværlige hat og afslappede arbejdstøj.

Han er i øjeblikket i gang med en verdensomspændende turné, hvis formål er at fortælle om de egyptiske kulturskatte. Man håber på den måde igen at kunne trække millioner af kultur- og historieinteresserede turister til Egypten.

Hovedbudskabet i Hawass’ foredrag/forelæsninger er, at den egyptiske jord fortsat rummer mange store kulturskatte, der venter på at blive fundet.

Der gemmer sig stadig meget

Dette gælder også i den berømte Kongernes Dal. Hawass er overbevist om, at der i Keops-pyramiden stadig findes et hemmeligt gravkammer, som arkæologerne ikke har fundet endnu.

I det hele taget er han overbevist om, at der stadig er kongegrave at finde i dalen og understreger, at man f.eks. aldrig har fundet Ramses VIII’s grav.

Et af problemerne er, at de store politiske omvæltninger i Egypten, har drænet arkæologernes kasser, således at der i øjeblikket næsten ingen udgravingsarbejder er i gang.

Efter Zahi Hawass er vendt tilbage til offentligheden, har der været spekuleret i, om han pønser på at gøre comeback som antik-minister.

Men på et pressemøde i forbindelse med sit besøg i Toronto i Canada forleden afviste han dette.

”Jeg har ikke lyst til at blive minister igen,” sagde han og tilføjede:

Vil fortsætte, hvor han slap

”Jeg har kun jakkesæt på, når jeg giver forelæsning - ellers går jeg altid rundt i jeans. Når alt er faldet lidt mere til ro om et par år, så vil jeg gerne fortsætte arbejdet med at opbygge de 24 museer, der er under opførelse i Egypten.

Desuden drømmer han om at kunne genoptage oplæring af nye arkæologer og - ikke mindst - at genoptage den stædige jagt på egyptiske kunstskatte, som er blevet ulovligt udført af Egypten. Det var især den sidste indsats, der gav ham verdensberømmelse som et nulevende sidestykke til Speilbergs Indiana Jones.