Fortsæt til indhold
Kultur

Ny film har skabt bekymring for børn inden dansk premiere - bagmændene takker for ubetalelig omtale

I Norge og Sverige er der blevet indledt en underskriftsindsamling mod børnefilmen, der rammer de danske biografer i denne uge. En dansk ekspert har en afgørende indvending i forhold til den ambition, instruktørerne har haft.

Store dele af filmen indeholder et »meget seksualiseret og til tider voldsomt sprog«.

Der er også scener, hvor »nogle af historiens sædceller bliver slået ihjel, kvalt eller ætset væk«.

Alligevel er Medierådet for Børn og Unge kommet frem til, at ”Spermageddon” skal have en aldersgrænse på syv år, når animationsfilmen får dansk premiere på torsdag.

»Da filmen foregår i et tegneserieunivers, der er langt fra realistisk, og klipningen sker i et roligt tempo med en positiv forløsning, vurderes filmen kun at kunne virke skræmmende på børn under 7 år,« lyder konklusionen fra Medierådet for Børn og Unge.

Vurderingen går imod aldersgrænsen i Sverige og Norge, hvor den ligger på henholdsvis 11 og 12 år, uden at det har forhindret en større debat om filmen.

Tusinder har protesteret

»Jeg er stolt og glad for det frisind, vi har i Danmark. Vi har en tradition for at gå længere med animationsfilm, og det mener jeg ikke er skadeligt. De samme traditioner har de ikke i Norge og Sverige,« siger distributionschef hos SF Studios, der viser filmen, Frederik Malling Juul, til TV 2.

I Sverige har op mod 5.000 personer tilsluttet sig en underskriftindsamling skabt af skolevejlederen Sofia Singemo, der finder filmen problematisk.

Også i Norge har flere tusinde tilsluttet sig en protest mod ”Spermageddon”, skriver NRK.

Over for SVT har en af filmens instruktører i form af Rasmus A. Sivertsen slået fast, at filmen først og fremmest er rettet mod unge og ikke børn. Målet har været at give dem andre slags input end det, de f.eks. kan få gennem pornografi, forklarer han.

Handlingen tager udgangspunkt i forholdet mellem to unge hovedpersoner, der har sex for første gang, ligesom man følger skæbnen for de sædceller, der forsøger at kæmpe sig vej frem og befrugte et æg.

Julia Kadin Funge er en af dem, der har set filmen. Som sundhedsfaglig rådgiver hos Sex & Samfund pointerer hun, at »det er Medierådet, der vurderer aldersgrænserne, så det vil vi ikke blande os i.«

»Men i forhold til seksualoplysning ville vi ikke vise den til nogen,« slår hun fast og fortsætter:

»Det er i hvert fald ikke en seksualoplysningsfilm, da den har flere faktuelle fejl. F.eks. er der – spoiler alert – en, der bliver gravid gennem analsex. Der er også sædceller, der trænger gennem et kondom, hvilket ikke er muligt, medmindre kondomet er gået i stykker. Det er fiktion og har ikke noget med virkeligheden at gøre.«

»Rammer helt forkert«

Julia Kadin Funge vil gerne medgive, at »filmen udfordrer nogle stereotyper, som man f.eks. ser i porno, hvor mændene er de aktive og kvinder mere passive.«

»Men det ændrer ikke på, at der er nogle afgørende elementer i filmen, der er helt faktuelt forkert, så den ikke kan ses som seksualoplysning,« opsummerer hun.

Uanset hvad har filmen allerede fået en »medieomtale, som man ikke kan købe for penge«, som filmens anden instruktør, Tommy Wirkola, har pointeret efter virakken i Norge og Sverige.

»Hvis jeg var 12 år og læste i nyhederne eller hørte fra den ældre generation, at jeg ikke burde se det her, hvad er så det første, jeg ville gøre? Jeg ville gå ind og se den,« siger han til NRK.

Tommy Wirkola har tidligere lavet bl.a. zombiefilmen ”Død Sne” og actionfilmen ”Violent Night”, mens Rasmus A. Sivertsen står bag børneproduktioner af bl.a. ”Folk og røvere i Kardemomme by”.

I Danmark har bl.a. Rasmus Botoft, Neel Rønholt, Frederik Cilius og Rasmus Bruun lagt stemmer til karaktererne i ”Spermageddon”.