Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Er toget kørt, borgmester?

Peter Krebsakademiingeniør, Viby J

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Undertegnede er fuldstændig enig i de betragtninger, Egon Jørgensen gør sig til talsmand for i JP Aarhus den 15/2, samt tidligere indlæg fra Jørgen Christensen. Den nuværende placering af Aarhus H stammer helt tilbage fra damptogenes tidlige barndom i slutningen af 1800-tallet, hvor placeringen nok gav mening.

I de forløbne mange år har byen ændret størrelse markant, så i 2021 ville man nok finde en helt anden placering. Men det haster, for når Banedanmark først har gennemført elektrificering inkl. talrige brohævninger af denne årsag frem til Aarhus H, ja, så er toget nok kørt. Derfor spørger jeg vor borgmester, Jacob Bundsgaard, og Teknik og Miljø-rådmand Bünyamin Simsek: Hvad er Aarhus Kommunes holdning til denne sag?

Skriv din mening om forholdene i Aarhus, Østjylland og Region Midtjylland til JP Aarhus – klik her og læs, hvordan du sender et debatindlæg.