Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Vores politik virker: En lysere fremtid for elever på erhvervsskolerne

Britt Bagerpolitisk ordfører og medlem af Folketinget for Venstre

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

I 2016 gennemførte vi i samarbejde med arbejdsmarkedets parter en solid trepartsaftale, hvor målet var at skabe 2.100 flere praktikpladser i 2018. Derfor er det en nyhed af de helt gode, at vi har overgået vores forventninger. Der er skabt 2.800 flere praktikpladser hos virksomhederne i 2018 sammenlignet med 2016. Det er en kæmpe succes, fordi dygtige faglærte er en grundpille fundamentet for Danmark

Det er sket som et resultat af regeringens politik. For i 2016 indgik vi en aftale med arbejdsmarkedets parter om, at der frem mod 2025 skal skabes mellem 8.000 og 10.000 praktikpladser. Målet er sat, fordi vi både nu og i fremtiden har brug for at uddanne mange flere faglærte.

Målsætningen for 2018 var at skabe 2.100 nye pladser flere end i 2016. Så 2.800 er ikke bare en stor præstation, det er nærmest en regulær overpræstation. Det gør mig ikke kun glad. Det gør mig også stolt at vide, at det arbejde, vi laver, og de kampe, vi kæmper, rent faktisk også bærer frugt.

For det er vigtigt, at fremtidens tømrere, bygningsmalere og industrioperatører kan komme ud og prøve deres håndværk af og opnå den praktiske erfaring, som man ikke kan få på skolen. Det er ikke kun gavnligt for de dygtige håndværkere, der kommer ud i det danske samfund i sidste ende. Det er også gavnligt for den smed eller den frisør, der kommer væk fra skolebænken og derud, hvor motivationen til at lære og blive bedre virkelig kan styrkes.

Derfor har vi, siden vi overtog regeringsansvaret i 2015, indgået en række aftaler, der styrker erhvervsskolerne. Vi har bl.a. indgået en ambitiøs aftale, der danner rammerne for fremtidens erhvervsskoler. Med en økonomisk saltvandsindsprøjtning på 2,3 mia. kr. og et styrket samarbejde mellem folkeskolerne og erhvervsskolerne skal vi have endnu flere unge til at søge mod erhvervsuddannelserne. Venstre prioriterer erhvervsuddannelserne højt. Vi ved, hvor vigtige de faglærte er for Danmark både nu og i fremtiden.

Skriv din mening om forholdene i Aarhus, Østjylland og Region Midtjylland til JP Aarhus – klik her og læs, hvordan du sender et debatindlæg.