Fortsæt til indhold
Aarhus

Opbakningen til 2017-året er massiv

Kulturhovedstadsåret har givet over 330.000 mennesker en oplevelse.

Mindst 334.000 mennesker har været med i de arrangementer over hele Region Midtjylland, som er en del af kulturhovedstadsåret.

Det viser tal, som Aarhus 2017-fonden har gjort op her 100 dage på nær en enkelt inde i kulturhovedstadsåret.

Alene i Aarhus har i hvert fald 140.000 mennesker taget aktiv del i begivenhederne ifølge 2017-fondens tal.

Åbningsceremonien den 21. januar var det helt store trækplaster med anslået 70.000 mennesker på gaden, plus de 6.000, der var en del af optoget. Andre 825.000 så med på DR, der sendte direkte fra begivenheden. Blandt andre trækplastre har været Aarhus Teaters opsætning af ”Erasmus Montanus”, som spillede for 17.500 publikummer, mens 3.517 hørte Beethovens 9. symfoni i Symfonisk Sal.

Folk har været med

Resultatet er dybt tilfredsstillende, mener Rebecca Matthews, adm. direktør for 2017-fonden.

»Det første kvartal er en stærk og lovende start på året. Der har været mange udsolgte begivenheder, og at ”Aarhus Stories” blev set af 25.000 mennesker på nogle kolde aftener på Bispetorvet, er fantastisk,« siger hun.

Borgmester Jacob Bundsgaard (S), der også er formand for 2017-fondens bestyrelse, synes samstemmende, at det er »helt fantastisk og glædeligt, at så mange har været engageret i kulturhovedstadsåret allerede.«

»Jeg har nok drømt om sådanne besøgstal, men har da været spændt. Så at se, hvordan danskerne har taget imod året, nu da det er ved at folde sig ud, glæder mig meget. Der er altid diskussion, når man bruger offentlige midler på den type arrangementer, men jeg har nu hele tiden syntes, at det er et godt projekt.«

Større tal venter endog forude.

Direktøren for Aros, Erlend Høyersten, anslår, at op mod 600.000 mennesker den 3. juni - den 30. juli vil tage turen langs den kunstfyldte rute, som Aros har lagt ud i byen og ned langs bugten med sin triennale, ”The Garden”, og at yderligere 400.000 vil se den indendørs udstilling, der hører til.

Der har også været skuffelser. Da den amerikanske kunstner Jenny Holzer brugte Aarhus Teater som lærred til sine kunstneriske ord, blev de set af næsten ingen, fordi vejret sidst i februar ikke ligefrem indbød til udendørs oplevelser om aftenen.