Fortsæt til indhold
Aarhus

Kommunen fanger kontanthjælpsmodtagere på vej på ferie

Tre jyske lufthavne indrapporterer kontanthjælpsmodtagere på vej på ferie til Aarhus Kommune.

Når kontanthjælpsmodtagere glemmer at melde ferie, kan de blive indrapporteret til kommunen af lufthavnene. Det skriver DR Østjylland.

Aarhus Kommune har påbegyndt et samarbejde med Aarhus-, Billund- og Aalborg Lufthavn. Lufthavnene udfører jævnligt stikprøvekontrol af passagerne, hvor det i systemet også vil fremgå, om passageren modtager offentlige ydelser. De informationer vil nu blive sendt videre til Aarhus Kommune.

Kontanthjælpsmodtagere må ikke holde mere end to ugers ferie i træk, og forinden skal det meldes og godkendes af sagsbehandleren.

»Vi har en fornemmelse af, at nogle kontanthjælpsmodtagere nogle gange glemmer at melde, at de holder ferie,« siger Jeanette Aagren fra kontrolenheden i Aarhus Kommune til DR Østjylland.

Hvis kontanthjælpsmodtageren har glemt at meddele om ferien, vil kontanthjælpen for ferieperioden blive krævet tilbage af kommunen.

Det er et projekt, som kommunen har sat i gang i efteråret, og som nu træder i fuld kraft.

Vil du have seneste nyt om Aarhus direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste nyheder fra JP Aarhus én gang i døgnet - klik her, sæt flueben ved Aarhus og indtast din mailadresse. Følg også JP Aarhus på Facebook