Fortsæt til indhold
Aarhus

At skabe den bedste hotdog er ikke den rene pølsesnak

DM i hotdog var det helt store tilløbsstykke på Food Festival på Tangkrogen søndag.

Tina Bryld

Tangkrogen blev omdannet til en lang hotdog-kø, da der søndag blev holdt dansk mesterskab i at lave den bedste hotdog på Food Festival.

Først kæmpede slagtere og pølsemænd om at vise, hvad de kunne med en traditionel hotdog, og derefter gik 16 af landets feterede kokke i gang med at bekrige hinanden med den gode smag.

Skønt flere aarhusianske kokke tog del i konkurrencen om den bedste, moderne hotdog, kunne de ikke hente trofæet her til byen. Kokken Jeppe Foldager, Alberto K i København, drog for andet år i træk hjem med en sikker sejr for en hotdog, der ifølge dommerne var »den komplette hotdog med nul huller«.

Til inspiration er sådan en hotdog lavet af en pølse af duroc-gris, blandet med krogmodnet oksekød og høost, lagt i et briochebrød med svampesauce, kronet med en remoulade på fermenterede grøntsager, fynsk rygeost, hjemmelavet sennep, tomater, hugget spæk og krydderurter.

Rockmusik og stjernekrig

En traditionel hotdog lyder ikke meget enklere. Prisen for den bedste af den slags gik til Brian Flink Pedersen, Pølsemageriet i Silkeborg, for en pølse af limousinekalv og frilandsgris med sprødstegte bacontern, ramsløg, koriander og soltørret tomat, pakket ind i et briochebrød og derefter lukket med sennep, remoulade og ketchup.

Konkurrencen gik højlydt for sig, ikke mindst hos Poul Cunningham fra Henne Kirkeby Kro, der mistede titlen som pølsemester til Jeppe Foldager allerede sidste år.

Tangkrogen blev omdannet til en lang hotdog-kø, da der søndag blev holdt dansk mesterskab i at lave den bedste hotdog på Food Festival.

Der var rockmusik i højttalerne og dans på taget af pølsevognen, mens han prøvede at sætte en skræk i livet på sine konkurrenter med noget, der kunne ligne en stjernekrig. Det var noget, der faldt i publikums smag. I hvert fald var det samme Cunningham, der solgte flest hotdog og blev kåret som ”Hotdog Konge”.

Hårdest gik det dog nok for sig ved dommerbordet, hvor de ni smagsdommere skulle spise sig igennem 16 hotdogs i løbet af et par timer. De blev skyllet ned med Corona-øl og vand.

»Der er så meget smag,« pustede køkkenchef Pernille Vejrum, fra Bistro Boheme i København.

Først kæmpede slagtere og pølsemænd om at vise, hvad de kunne med en traditionel hotdog, og derefter gik 16 af landets feterede kokke i gang med at bekrige hinanden med den gode smag.

»For sjovs skyld,« svarede Jonas Bendtsen, kok på Kähler Villa Dining i Risskov, på spørgsmålet om, hvorfor han satte tid og kræfter ind på at være med i begivenheden.

I kø med munden fuld

Kähler-pølseboden solgte 240 DM-hotdogs, hvor pølsen var lavet af kalvekæber og gris og blev pyntet med karljohan-remoulade, ketchup af bagte tomater, østerscreme med syltede ramsløg, flæskesvær med eddike, havesyre og karse.

»Den bedste vi hidtil har fået,« bedyrede en flok unge mænd, der havde knækket koden til, hvordan de kunne nå så mange som muligt: De fortærede den ene hotdog, mens de stod i kø til at købe den næste.

Det er dog Børnefonden, der var dagens helt store vinder. Der blev spist hotdogs for 228.000 kr., som nu skal bruges på at etablere et børne- og sundhedscenter i Mali.