Lighthouse er godt og vel halvvejs på turen mod skyerne
Lighthouse og dens 142 kommende højdemeter skyder lige nu godt og grundigt i vejret, mens lejlighedssalget går strygende.
Lighthouse skyder fortsat i vejret i det fjerneste hjørne af Aarhus Ø.
Byggeriet, som flere af JP Aarhus’ læsere mener kunne blive Aarhus’ næste vartegn, er nu nået op på 27. etage, mens kernen, som etagerne bliver støbt på, rager hele 31 etager op i luften. Når byggeriet er endeligt færdigt, vil en restaurant og en offentlig tilgængelig udkigsplatform blive placeret på 44. etage.
Ifølge Rune Kilden, der er en af hovedaktørerne bag hele projektet, går alt lige nu efter tidsplanen, og de første beboere vil fra andet halvår 2022 kunne flytte ind i deres nybyggede lejligheder. Af dem er der allerede nu solgt 255 ud af i alt 393 kommende lejligheder.
Interessen har været stor, både for at bo i den nederste del af bygningen, men især også for beliggenheden i selve tårnet. En ting, Rune Kilden har været en smule nervøs for.
»Vi har solgt lejligheder fordelt rundt i hele bygningen, og det er altid sådan noget, man er glad for, når man projektudvikler. De nederste dele af projekterne ligner jo meget af det andet, vi har lavet. Det spændende var, hvor mange der ville bo i tårnet,« siger Rune Kilden.
Det er der indtil videre 166, der gerne vil, for det er nemlig det foreløbige antal af solgte lejligheder i selve tårnet. I skrivende stund er der blot én lejlighed tilbage på den allerøverste beboelsesetage.
Egen restaurant
Tidligere har hovedinvestor Claus Hommelhoff meldt ud, at man ledte efter en lejer til de restaurantlokaler, der givetvis kommer til at få den bedste udsigt, Aarhus kan byde på. Ikke desto mindre går holdet bag opførslen af Lighthouse på en bro, hvor brædderne endnu ikke er lagt. Derfor kan der være udsigt til en ændring af planerne for restauranten på 44. etage, lyder det fra byudvikleren Rune Kilden.
»Vi har ikke truffet beslutningen endeligt endnu, men vi kigger på, om vi skal engagere os i driften af restauranten selv. Om ikke andet for at få det hele startet op. Det er enormt svært lige nu at forudse alting. Hvor stort et ønske er der for at komme op på toppen?« spørger Rune Kilden.
Lighthouse har tilladelse af brandmyndighederne til at lukke 149 mennesker op på toppen af bygningen. Derfor er teamet bag lige nu ved at regne ud, hvordan man fordeler antallet af mennesker mellem restauranten og udsigtspunktet.
En efterlysning
»Der er ingen, der har gjort det her før i Danmark. Vi er nervøse for, om vi kommer til at vurdere noget forkert, og at vi så allerede har lejet restauranten ud. Vi tror, det rigtige er, at vi kan skrue på knapperne i hvert fald de første 12 måneder, når vi gør os alle erfaringerne, så kan vi få det hele til at spille rigtigt.«
Han kommer samtidig med en efterlysning:
»Der skal jo nogle ansatte til og forhåbentlig også en restaurantchef. Så hvis der sidder nogle mennesker derude og tænker, at de er de rigtige til at hjælpe os med at drifte, så vil vi meget gerne høre fra dem.«
En endelig dato for indflytning i Lighthouse bliver meldt ud cirka 12 måneder før, oplyser Rune Kilden. Huset er tegnet af arkitektfirmaet 3XN, mens Aarsleff er entreprenør for projektet.