Fortsæt til indhold
Aarhus

Grenaas erhverv vil have en motorvej

Erhvervsfolk vil have realiteter bag den årelange snak om forlængelsen af Djurslandmotorvejen til Grenaa.

Mandag var det borgmestrene fra Aarhus og Syd- og Norddjurs, der sammen med flere folketingsmedlemmer og Erhverv Aarhus understregede ønsket om at få en motorvejsforbindelse til Aarhus Airport med i fremtidens infrastruktur i Østjylland.

Folketingets infrastrukturforhandlinger ventes at begynde efter påske.

Men erhvervslivet i Grenaa ønsker mere end det. Grenaa-motorvejen skal realiseres. En lang række erhvervsfolk vil have realiteter bag den årelange snak om forlængelsen af Djurslandmotorvejen til – hvad de kalder – havne- og grænsebyen Grenaa, så den positive erhvervsudvikling ikke hæmmes.

Formanden for Erhverv Grenaa, advokat Mette Haase Lindhardt, er bekymret for, at mange beslutningstagere simpelthen ikke kender det reelle behov og potentialet i Grenaa-motorvejen.

»Der er flere grunde til, at vi virkelig har brug for at få etableret den. Hvor det er åbenlyst for de fleste, at vejen vil have enorm betydning for Aarhus Airport, er langt færre opmærksomme på, at den lokale erhvervsudvikling i og omkring Grenaa også har voldsomt brug for Grenaa-motorvejen,« siger hun i en pressemeddelelse.

Genvejen til Sverige

Med etableringen for et år siden af færgeruten mellem Grenaa og Halmsted er det lykkedes Stena Line at vækste den tidligere rute til Varberg med 15 pct. Det ser Mette Haase Lindhardt som en helt ekstraordinær udvikling:

»Når den flotte vækst er opnået i et så udfordrende år med coronanedlukning og spærrede landegrænser, vidner det om et meget stort fragtpotentiale. Men det er en forudsætning, at fragten skal kunne nå frem til færgen uden forsinkelse,« siger hun.

Det faktum, at Grenaa er grænseby til Sverige, er et vigtigt argument for at gøre infrastrukturen på den danske side nutidig.

»I Halmstad er der 4,5 km fra færgen til motorvej E6. Det er den virkelighed, vi skal sammenligne med Rute 15, den 45 km lange vej mod Aarhus, hvoraf 30 km stadig er gammel landevej.«

Ifølge formanden vil Grenaa-motorvejen også aflaste E45, fordi det vil gøre det endnu mere attraktivt at benytte færgen til Sverige i stedet for den lange vej over Fyn og Sjælland.

Behovet for en opgradering til motorvej er de seneste 10 år ifølge Erhverv Grenaa steget voldsomt.

»Erhvervsudviklingen omkring Grenaa er så markant, at det har gjort presset på vores vejnet uacceptabelt,« konstaterer formanden. »Alene havnen investerer, efter flere år med indtjeningsrekorder, de næste to år et trecifret millionbeløb i udbygning, fordi den oplever stor efterspørgsel, ikke mindst fra virksomheder, der har etableret sig på havnen. Den udvikling har skubbet yderligere til en markant stigning af den tunge trafik mellem Djurslandmotorvejen og Grenaa,« siger Mette Haase Lindhardt i pressemeddelelsen.