Virksomhed gemte produktionslinje til en handelskrig. Coronakrisen har vakt den til live
Den østjyske virksomhed Ican skal producere 10.000 til 12.000 åndedrætsværn i døgnet i forbindelse med coronavirus.
Det er 12 år siden, at virksomheden Ican sidst producerede åndedrætsværn i byen Mørke på Djursland.
Men med coronavirussens udbrud genopstår den østjyske produktionslinje for at lave åndedrætsværn midt i krisen.
Det er positivt, at det igen kan lade sig gøre at producere masker i Danmark, selv om baggrunden er coronavirus, som vi alle gerne ville være foruden.Jan Erik Jensen, ejer, Ican
»Vi kan lave 10.000 til 12.000 åndedrætsværn i døgnet, når vi kører på fuld kraft. Vi har heldigvis dygtige folk, vi kan kalde ind igen og rigtig gode samarbejdspartnere, der står klar til at hjælpe. Vi er i fuld gang med at få fat i materialer, så vi kan være klar snarest muligt,« fortæller Jan Erik Jensen, ejer af Ican.
Ican, som har rødder tilbage til 1985, har en fuld produktionslinje til at stå i Mørke, som nu skal have et eftersyn og startes op igen. Produktionen har de seneste 12 år foregået i udlandet, da det med de lave lønninger i Kina ikke kunne betale sig at opretholde en dansk produktion.
Ejeren oplyser, at man valgte at bevare produktionslinjen i Mørke, hvis der skulle ske det, at Danmark kom i handelskrig med Kina, og at man derfor ville være afskåret fra produktionen i det asiatiske land.
Genoptagelsen af produktionslinjen sker på baggrund af en forespørgsel fra Region Hovedstaden, der står for indkøb af masker til hele Danmark.
Jan Erik Jensen glæder sig over, at det igen bliver muligt at producere åndedrætsværn i Danmark. Det er endnu uvist, hvornår Ican påbegynder produktionen på dansk grund, men det bliver meget snart, oplyser ejeren.
»Det er positivt, at det igen kan lade sig gøre at producere masker i Danmark, selv om baggrunden er coronavirus, som vi alle gerne ville være foruden,« siger han.
Ican forventer, at virksomheden skal fortsætte den danske produktionslinje, også efter det værste af coronakrisen er overstået.