Bahrain løslader åbenmundet regeringskritiker under ny lov

Nabeel Rajab blev i 2018 idømt fængsel for kritik af Saudi-Arabien og for at tweete om tortur i fængsler.

Den fremtrædende menneskerettighedsaktivist Nabeel Rajab, der i 2018 blev idømt fem års fængsel i Bahrain, er blevet løsladt.

Det oplyser hans advokat tirsdag.

Nabeel Rajab har længe været en åbenmundet kritiker af Bahrains regering. I 2011 var han en fremtrædende skikkelse under prodemokratiske demonstrationer i landet.

I 2018 modtog han en dom på fem års fængsel - blandt andet for at kritisere Saudi-Arabiens luftangreb i Syrien og for at tweete om påstået tortur i fængslerne i Bahrain.

På det tidspunkt afsonede Nabeel Rajab allerede en dom på to års fængsel for aktivistisk kritik af styret.

Sagen nåede hele vejen til Bahrains højesteret, hvor dommen blev stadfæstet.

I 2018 vedtog Bahrain dog en lovgivning, der gør det muligt at ændre fængselsdomme til domme, der ikke kræver frihedsberøvelse.

Siden er hundredvis af fanger blevet løsladt under den nye lovgivning.

Nabeel Rajab er dog den første markante regeringskritiker og aktivist, der bliver løsladt.

- Domstolen har endelig besluttet at tilbyde Nabeel Rajab en alternativ dom, siger hans advokat, Mohammed Al Jishi, til Reuters.

Nabeel Rajab har tidligere været præsident for Bahrains Center for Menneskerettigheder.

Han overtog posten, efter at den tidligere præsident, danskbahraineren Abdulhadi al-Khawaja, blev fængslet under Det Arabiske Forår.

Både Abdulhadi al-Khawaja og Nabeel Rajab har ifølge menneskerettighedsgrupper været udsat for tortur og andre krænkelser under deres fængselsophold.

/ritzau/Reuters

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.