Sverige gransker irakisk minister for forbrydelser
Iraks forsvarsminister er kommet i de svenske myndigheders søgelys. Han undersøges af anklagemyndighed.
Den svenske anklagemyndighed har indledt en forundersøgelse af Iraks forsvarsminister, Najah al-Shammari, for forbrydelser mod menneskeheden.
Forundersøgelsen befinder sig "i en meget tidlig fase", oplyser anklagemyndigheden.
Sveriges særlige politienhed mod international og organiseret kriminalitet arbejder på at finde ud af, hvordan den skal gå videre med undersøgelsen, tilføjer anklagemyndigheden.
Shammari har selv oplyst, at han har været general i Iraks hær under den tidligere præsident Saddam Hussein, skriver netavisen Expressen.
I weekenden har flere svenske medier skrevet, at den irakiske forsvarsminister er svensk statsborger. Han står angiveligt opført i det svenske folkeregister på en adresse i en forstad til Stockholm.
Den irakiske forsvarsminister er også i søgelyset på grund af anklager om, at han uretmæssigt har modtaget børnebidrag og boligtilskud fra Sverige.
Sammen med en nærtstående person skal Shammari have fået disse ydelser til trods for, at han ikke har boet i Sverige i årevis, skriver Expressen.
Anmeldelsen af den irakiske minister skal være foretaget for to uger siden.
Han søgte om svensk opholdstilladelse i 2009 og fik det i 2011. Det er uklart, på hvilken baggrund han fik asyl. Fire år senere blev han svensk statsborger.
Shammari, som afviser de anklager, der i de seneste dage er kommet frem i svenske medier, har været Iraks forsvarsminister siden juni.