Fortsæt til indhold
Asien

Dansk ambassadør i Sri Lanka: Myndighederne har ikke styr på sikkerheden

Ambassadør Peter Taksøe-Jensen er på Sri Lanka for at hjælpe danskere sikkert hjem. Nye eksplosioner får ham til at fremhæve risikoen for flere terrorangreb.

Efter 15 mennesker natten til lørdag døde i et selvmordsbombeangreb og skudveklsinger i Sri Lanka under en politiaktion, udtaler Peter Taksøe-Jensen nu til DR, at regeringen i Sri Lanka fortsat ikke har situationen under kontrol - og at der er risiko for nye angreb.

Peter Taksøe-Jensen er Danmarks ambassadør i Indien og en del af den task-force, som Danmark har oprettet i Sri Lanka, efter omfattende terrorangreb påskedag dræbte 250 mennesker - herunder tre danske børn.

»Det her viser, at der stadig er terrorister på fri fod, og at der er risiko for flere angreb, siger Peter Taksøe-Jensen til DR om nattens hændelser.

Der befinder sig fortsat en del danskere i Sri Lanka efter søndagens store angreb, nogle er turister, mens andre er fastboende.

Peter Taksøe-Jensen er mangeårig diplomat i den danske udenrigstjeneste. Arkivfoto: Jens Dresling

Peter Taksøe-Jensen og resten af den danske stabs opgave er lige nu at hjælpe danskere, der gerne vil hjem igen.

»Spørgsmålene drejer sig mest om, hvordan man skal forholde sig i forhold til at komme til lufthavnen. Man skal for eksempel være i lufthavnen fire timer i forvejen. Så det handler mest om, hvordan man kommer sikkert fra Sri Lanka,« siger Peter Taksøe-Jensen til DR om situationen.

Den danske ambassadør er ikke den eneste, der frygter nye angreb i Sri Lanka.

Både australske og amerikanske myndigheder har således advaret om mulige nye angreb.

De srilankanske myndigheder er lige nu i gang med at forsøge at inddæmme situationen i landet og få fat på medsammensvorne til terrorristerne bag søndagens angreb.