Otte har mistet livet efter voldsom tyfon ved Hongkong
Tyfonen "Hato" raserede onsdag i det sydøstlige Kina.
Mindst otte personer meldes dræbt, og mange savnes, efter en kraftig tyfon onsdag gik i land i Macau, som ligger 70 kilometer syd-sydvest for millionbyen Hongkong i Kinas sydøstlige territorium.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters.
Tyfonen, der kaldes ”Hato”, bliver betegnet som den kraftigste i området siden 1968. Den indtil nu mest voldsomme hed ”Wanda” og indtog området i 1962, hvor den kostede 183 personer livet.
”Hato” har dog ligeledes været særdeles destruktiv. Tyfonen har revet træer op ved roden og oversvømmet gaderne samt forårsaget hundredvis af flyaflysninger.
Ødelæggelserne forårsagede også strømafbrydelser i over halvdelen af Macau, som huser ca. 600.000 borgere.
Ifølge nyhedsbureauet er der i øjeblikket meldinger om 34 sårede efter tyfonen.
Torsdag er ”Hato” blevet nedgraderet til en tropisk storm, og den forventes at svækkes yderligere, som den bevæger sig ind over Kina.