Sådan går det med vaccinerne mod corona i hele verden

Danmark ligger i det absolutte topfelt, når det kommer til procentdel af befolkningen, der er færdigvaccineret mod corona.

Artiklens øverste billede
74,18 procent af danskerne er færdigvaccinerede. Foto: Finn Frandsen/Ritzau Scanpix

For præcis en uge siden blev alle coronarestriktioner ophævet i Danmark. Det skyldes ikke mindst, at det går godt med vaccineudrulningen.

Danmark ligger således på 12.-pladsen over de lande i verden, der målt i forhold til befolkningens størrelse har flest færdigvaccinerede. Det fremgår af tal fra statistiktjenesten Our World In Data, der indsamler vaccinationsdata fra sundhedsmyndigheder verden over.

I alt har 74,18 procent af den danske befolkning fået begge stik. Blandt de mere sammenlignelige lande, der ligger over Danmark på listen, har Portugal, Island og Spanien henholdsvis 81,54, 79,27 og 76,10 procent færdigvaccinerede.

På kortet herunder får du et overblik over antallet af vaccinerede i verden.

Også i forhold til de øvrige skandinaviske lande ligger Danmark med en solid føring i antallet af vaccinerede. Således er der i Norge og Sverige henholdsvis 63,78 og 61,23 procent færdigvaccinerede.

Mens det går godt med vaccinerne i Danmark, kæmper man i flere andre lande blandt andet med at få flere til at tage imod vaccinen, mens der andre steder ikke er vacciner nok.

I en stor del af de afrikanske lande er under en procent af landenes befolkning vaccineret. Men også i nogle europæiske lande går det trægt med vaccinerne. Blandt andet i Ukraine er blot godt 11 procent af landets befolkning færdigvaccinerede.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.