Analyse: Oversvømmelser kommer til at ramme mange flere og koste astronomiske beløb
Omkostningerne globalt ventes at stige massivt fra 1.200 mia. kr. årligt i dag til knap 5.000 mia. kr. årligt i 2030.
Danskerne er godt bekendt med konsekvenserne af vådt vejr i perioder. På verdensplan går det ikke bedre. Og nu peger en ny rapport på, at 147 mio. mennesker årligt vil blive ramt af oversvømmelser ved udgangen af dette årti, skriver The Guardian.
Det er en fordobling i forhold til nu. Og omkostningerne vil stige endnu mere - fra 1.200 mia. kr. årligt i dag til knap 5.000 mia. kr. årligt i 2030. I 2050 vil hele 221 millioner blive ramt årligt med den nuværende udvikling, fremgår det af data fra The World Resources Institute, WRI.
»Da WRI udviklede analyseredskabet i 2014, virkede forudsigelserne "for fantastiske,« fortæller Charlie Iceland, områdedirektør i WRI.
»Men nu kan vi rent faktisk se denne udvikling i virkeligheden. Vi har aldrig set så alvorlige oversvømmelser tidligere, som vi har i dag.«
Konsekvenserne af oversvømmelser bliver værre i de kommende år på grund af det stadigt varmere klima, beslutninger om at bebo risikable områder samt faldende fastlandsområder på grund af overforbrug af grundvand.
WRI forudser, at de værste scenarier kommer til at udspille sig i asiatiske lande som Bangladesh, Vietnam, Indien og Kina, hvor store befolkningsgrupper er sårbare.
I USA vil de kommende oversvømmelser i mindre omfang få menneskelige konsekvenser. Til gengæld forventes de økonomiske følgevirkninger at blive enorme. Delstaterne Louisiana, Massachusetts og Florida ventes at blive særligt hårdt ramt.
Også orkanerne kommer til at blive mere voldsomme i USA, ligesom nedbøren ventes at blive mere koncentreret.