Var det en atomulykke? Russere i to byer hamstrer jod
Ifølge det russiske medie Kommersant er ulykken tilsyneladende sket i forbindelse med en eksplosion i en raket.
Borgere i to byer i det nordlige Rusland hamstrer jod, der bruges til at modvirke effekten af radioaktiv stråling. Hamstringen sker efter at en ulykke har fundet sted på et militært anlæg i Arkhangelsk-regionen, skriver Reuters.
Det russiske forsvarsministerium har kun givet få meldinger om hændelsen, men det er officielt bekræftet, at to mennesker er døde og seks såret i forbindelse med en eksplosion i en raketmotor med flydende brændstof.
Selv om ministeriet har oplyst, at der ikke slap skadelige stoffer ud ved ulykken og radioaktivitetsniveauet var uændret, så blev der målt en højere radioaktivitet i bl.a. byen Severodvinsk. Og den nyhed slap hurtigt ud.
»Vi er blevet kimet ned af folk, der har spurgt efter jod hele dagen,« citerer Reuters en lokal apoteker for at sige til et lokalt medie, 29.RU.
Det er borgere i de to havnebyer Arkhangelsk og Severodvinsk, der har hamstret jod. Severodvinsk er kendt for sin produktion af atomkraftdrevne ubåde.
En uidentificeret flådeofficer har sagt til det russiske medie Kommersant, at ulykken tilsyneladende er sket i forbindelse med en eksplosion i en raket, der har forårsaget et sundhedsskadeligt udslip.
Nyonoska-anlægget i Arkhangelsk-regionen anvendes til tests af våbensystemer, herunder ballistiske missiler og cruisermissiler, til den russiske flåde. Nogle eksperter spekulerer i, at den aktuelle hændelse involverer en ny type hypersonisk missil, kaldet Tsirkon.