Fortsæt til indhold
Indland

Kunder stjal med arme og ben fra kendt blomstermand

Blomstereksperten Erik Bering og hans partner dropper salgsbod i skuffelse over moralen blandt nogle af deres kunder.

En juledekoration fra den kendte blomsterdekoratør Erik Berings hånd var åbenbart mere end nogle kunne stå for, da Bering og hans partner Gunner Ravn i fredags åbnede deres julebod i Nykøbing Sjælland.

Der var sat varer til salg for 31.000 kr., men der manglede mellem 7.000 og 9.000 kr., da kassen blev gjort op.

Og det var ikke fordi, der ikke var udsolgt, for juleboden var ribbet for varer.

Forklaringen er ifølge Gunner Ravn ganske enkelt, at nogle af kunderne stjal med arme og ben - og endda lige for næsen af ham og Erik Bering, der styrtede rundt og ekspederede. Han understreger, at mange kunder opførte sig eksemplarisk, men det at et mindretal benyttede sig af "selvbetjening" har helt overskygget det positive.

Vi kommer aldrig til at lave det udsalg igen, for vi har slet ikke tillid til borgerne heroppe, når de kan finde på at gøre det her.
Gunner Ravn, partner med Erik Bering

"Det var så tarveligt, det der skete, og det har gået os meget på," fortæller Gunner Ravn og tilføjer, at han og partneren allerede har draget konsekvensen.

”Vi kommer aldrig til at lave det udsalg igen, for vi har slet ikke tillid til borgerne heroppe, når de kan finde på at gøre det her," siger Gunner Ravn, som udtaler sig på begges vegne.

Dermed er planen om et tilsvarende arrangement til påske og pinse næste år også taget af bordet.

"Det tilsagn trækker vi tilbage. Der bliver aldrig solgt så meget som én eneste juledekoration fremover fra vores adresse, når vi ikke kan stole på folk,” fastslår Gunner Ravn, der nogle dage efter julesalget stadig er oprørt over hændelsen.

Erik Bering og partneren Gunner Ravn (th.).

Han og Erik Bering havde på forhånd prismærket samtlige varer og aftalt, at prismærkerne skulle pilles af, når kunderne havde betalt for varen. På den måde kunne man se forskel på betalte og ikke-betalte varer.

Lange køer ved julebod

Men tilstrømningen kom helt bag på Gunner Ravn og Erik Bering, der ved åbningstid havde 50 mennesker i kø ved havelågen. Under hele julesalget var der proppet i den ombyggede garage på ca. 20 kvadratmeter, og uden for stod mange og ventede på at komme ind.

Under alt julehalløjet benyttede en række kunder chancen til at smutte med juledekorationer til priser mellem 250 og 450 kroner.

”Det går os meget på, at folk har snydt os så åbenlyst. Vi står og ser på folk, der går forbi med favnen fuld af varer, som de ikke har betalt for. Den ene af os tror, at den anden har fået pengene, og omvendt, og det er først 10 minutter efter at de spankulerer ned ad gågaden med varerne, at vi opdager, at der er noget galt,” fortæller Gunner Ravn.

Parret har efter nogle hektiske år med kongelig hofleverandør-forretning i Købmagergade og senest i Gilleleje købt en ejendom på Algade, og de havde følt sig så velkomne i byen, at de havde fået lyst til at give noget tilbage.

"Vi er blevet så godt modtaget heroppe i Nykøbing Sjælland. Det ville vi gerne honorere, og derfor satte vi priserne til omkring det halve af, hvad vi ville have taget i vores gamle butik i Købmagergade i København," beretter Gunner Ravn, som siger, at hans partner havde lagt et stort stykke arbejde i vareudbuddet.

Han forklarer, at han og Erik Bering anslår tabet til mellem 7.000 og 9.000 kr., fordi der blev kørt med ekstra nedsatte priser til sidst i juleboden.

"Når vi er lidt usikre på beløbet, skyldes det, at vi ikke havde kasseapparat på, og at vi nedsatte priserne på de sidste fire-fem varer til halv pris for at komme af med alt. Vi havde på forhånd prismærket alt og noteret ned, at der sammenlagt var varer for 31.000 kr. Der kom 22.000 kr. ind ved salget, men allerede kort før lukketid fik jeg mistanke om, at der manglede 3-4.000 kr. Da vi først fik gjort det op, var beløbet imidlertid langt større,” fortæller Gunner Ravn.

Synd for de ærlige kunder

"Heldigvis var de fleste kunder ærlige, men det er også surt for dem, at der er så uvederhæftige mennesker, at vi nu helt holder op med at lave den slags åbningsdage fremover. Mange kunder kom endda hen og betalte, hvorefter de for en sikkerheds skyld bad om at få varerne pakket ind, så man ikke kunne tage fejl af, at varen var betalt."

Har I været udsat for den slags tyverier tidligere?

”Vi ved godt, at der bliver snuppet en lille nisse her og der; det er man indstillet på. Men tyveri i den her størrelsesorden har vi aldrig oplevet før.”

Kunne man være i tvivl om priserne og hvad der var til salg?

"Nej, man kunne ikke være i tvivl om det. Der var sat labels med priser på alle varer."

For Gunner Ravn og Erik Bering er salget fra garagen på Algade nu et afsluttet kapitel, og de ønsker under ingen omstændigheder at se de stjålne varer igen, hvis nu enkelte skulle få lyst til at aflevere dem tilbage.

"Vi ønsker ikke at få varerne tilbage. Men folk, der har stjålet dem, kender jo prisen på varen, og de kan tage beløbet og aflevere det på Lokalavisens redaktion i Nykøbing Sjælland, som så vil donere det til hjemløses julearrangement,” lyder det fra Gunner Ravn.