Carl Plum skal 30 dage i fængsel for ponydrab
Tv-kokken Camilla Plums søn, Carl Plum, har tirsdag fået sin dom ved Retten i Helsingør.
Tirsdag faldt der omsider dom i sagen om drabet på shetlandsponyen Tarzan, der kort før sankthans sidste år fik skåret halsen over på stranden ved Tisvildeleje.
De to "slagtere", tv-kokken Camilla Plums søn, Carl Plum, og hans 22-årige kammerat, blev begge straffet med ubetinget fængsel i 30 dage, hvilket var den straf, anklageren havde ønsket.
"Vi har dømt i overensstemmelse med tiltalen for begges vedkommende. Vi lægger vægt på - og vi kan kun forholde os til videoen - at det er sket i fællesskab, det er nøje planlagt, og man medbringer de redskaber, man har tænkt sig at aflive hesten med," sagde dommeren ifølge BT ved domsafsigelsen.
Dommen faldt på baggrund af sigtelser om dyremishandling, ulovlig slagtning samt ulovlig besiddelse af en kniv. Begge de dømte har udbedt sig betænkningstid i forhold til om de vil anke dommen til Landsretten.
Anklageren havde på forhånd meddelt, at man ønskede ubetinget fængsel for ugerningen, mens Carl Plums forsvarer har sagt, at sagen burde være endt med en bøde.
Carl Plums forsvarer krævede under retssagen tirsdag sin klient frifundet, mens den medtiltaltes forsvarer også krævede frifindelse for sin klient, idet han argumenterede for, at kammeraten ikke var klar over, at der skulle foregå noget, som havde karakter af mishandling.
Under retssagen udviste Carl Plum anger over det, der var sket.
"Hvis den har lidt overlast, er jeg selvfølgelig sindssyg ked af det," var hans afsluttende bemærkning i salen inden juryens votering.
Carl Plum var sammen med en jævnaldrende kammerat tiltalt for i sommeren 2013 at have trukket den røde shetlandspony Tarzan ned på stranden i Tisvildeleje. Derefter slog de hesten i hovedet med en hammer, hvorefter Carl Plum skar halsen over på den, mens vennen filmede slagtningen.
Sin egen forklaring offentliggjorde Carl Plum på siden modkraft.dk i et brev til sin mor, efter at sagen om ponymordet begyndte at rulle. Ifølge Carl Plums eget udsagn kunne han ikke tage sig af ponyen mere, og derfor ville de to unge mænd spise hesten til sankthans, men blev forstyrret af forbipasserende og nåede ikke videre end til at slå ponyen ihjel.
"Jeg er som dreng opvokset på et økologisk landbrug, før slagtet dyr og ved, hvordan dette skal gøres," skrev han.
Imidlertid mente Det Veterinære Sundhedsråd i sin ekspertvurdering af sagen noget andet.
Rådet vurderede efter at have set videoen fra episoden, at der er tale om "groft uforsvarlig behandling af ponyen med karakter af mishandling", og det er dette, anklager Rikke Hald fra Nordsjællands Politi har lagt til grund for tiltalen om overtrædelse af dyreværnsloven.
Hesten blev ikke bevidstløs af slaget, vurderede rådet, men var i live, da halsen blev skåret over på den med savende bevægelser på grund af en for sløv kniv. Hesten har utvivlsomt lidt, var dyrlægernes vurdering.
Jeg vil kun sige, at jeg var sikker, men siden er jeg blev i tvivl.Carl Plum under retssagen
Plum og hans kammerat skulle i første omgang have været i retten den 13. maj i år, men da byretten bestemte, at dokumentet fra Det Veterinære Sundhedsråd ikke kunne bruges som bevis i retten, blev sagen udsat. Landsretten omgjorde senere den afgørelse, og dermed kunne ekspertvurderingen indgå som bevis i sagen.
Under retssagen afgav Carl Plum forklaring, omend en kort én af slagsen, hvor han fortalte, at han havde været sikker på, at det ikke var mishandling i situationen.
"Jeg vil kun sige, at jeg var sikker, men siden er jeg blev i tvivl," sagde han i retssalen.
Efter ponydrabet blev Carl Plum og den medsammensvorne ven lagt for had af dyrevenner på de sociale medier, og ord som "idiot", "fjols" og det, der var værre, blev kastet efter drengene.