Dronning Margrethe lægger tronskiftet bag sig og tager på nye opgaver
Selv om der er en ny konge i landet, så deltager dronning Margrethe stadig i officielle begivenheder.
Dronning Margrethe har nok trukket sig fra tronen og overladt opgaverne til sin søn kong Frederik. Men hun er ikke helt ude af søgelyset.
Hun deltager den 7. februar i sin første opgave, der ikke har relevans til tronskiftet, siden 14. januar.
Det viser kongehusets kalender, hvor det fremgår, at dronning Margrethe deltager i den officielle indvielse af den nye Prins Henriks Skole på Frederiksberg.
Indtil den 7. februar står det stille i kongehusets kalender for dronning Margrethe. Hun har dog allerede været at se i det danske landskab siden tronskiftet 14. januar.
Her har hun blandt andet deltaget ved siden af sin søn til tronskiftebegivenheder i Folketinget og til tronskiftefejring i Aarhus.
Bolette Wulff, der er vicerektor på Prins Henriks Skole, ser frem til dronning Margrethes besøg i februar.
Den nye skole, der er rykket fra Frederiksberg Allé til Rolighedsvej på Frederiksberg, åbnede 1. november, men det er først i februar, hvor dronningen deltager, at der er officiel indvielse.