• For abonnenter

I Vejen er konkursramt kødkøbmand på manges læber

Skare Meat Packers har i mere end 50 år været en central virksomhed i Vejen. Nu kan det være slut, og det bekymrer borgerne.

Artiklens øverste billede
Vejens borgmester Frank Schmidt-Hansen (K) (yderst t.v) mødtes torsdag med timemedarbejdere fra Østeuropa. Foto: Casper Dalhoff

»Uh!« udbrød den 80-årige pensionist Lis fra landsbyen Bække, da snakken faldt på den omdiskuterede og nu konkursbegærede virksomhed Skare Meat Packers.

Hun ønskede ikke sit efternavn i avisen, men lagde ikke fingre imellem, når det kommer til, hvad hun synes om den store kødvirksomhed, der i mere end 50 år har ligget på adressen i det østlige Vejen – og som nu har kurs mod konkurs.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.