Fortsæt til indhold
Indland

Herningenser vil frifindes for anklage om voldtægt via skærmen

Forsvarsadvokat finder det ikke bevist, at 27-årig mand har tvunget kvinder til at forgribe sig på selv.

/ritzau/

En 27-årig mand fra Herning erkender, at han har hacket og besiddet 16.977 intime billeder og videoer af 512 kvinder landet over.

Men han vil frifindes for den tungeste del af anklagen – voldtægt.

Sådan lyder det fra mandens forsvarsadvokat, Jørn Brandenhoff Schmidt, på retsdag nummer 16 i den omfattende sag ved Retten i Herning.

Anklagemyndigheden mener, at herningenseren – ud over hacking af billeder og videoer – har tvunget tre kvinder til at forgribe sig på sig selv ved at indføre fingre i skeden.

Alt imens manden sad og fulgte med på skærmen, mens det skete.

I to af tilfældene lykkedes det ifølge anklageskriftet, mens kvinden i det tredje tilfælde nægtede at gøre det.

Selv om kontakten med de tre personer er foregået virtuelt, kan det ifølge senioranklager Linette Lysgaard sidestilles med et fysisk overgreb.

Derfor skal manden dømmes for voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje, kræver hun.

Men der er ifølge forsvarsadvokaten ingen beviser for, at pigerne blev tvunget til at forgribe sig på sig selv.

- Der er på ingen måde en forklaring fra de forurettede om, at de er blevet bedt om at indføre fingre eller andet. Man kan højest sige der er tale om berøring, siger Jørn Brandenhoff Schmidt i retten.

Derfor skal den tiltalte ifølge advokaten frifindes for den del af anklagen.

Politiet kom på sporet af den tiltalte, da en kvinde i oktober 2019 anmeldte, at hun var blevet hacket.

Det lykkedes Midt- og Vestjyllands Politi at lokalisere den 27-årige, og i april 2020 ransagede man hans hjem.

Her blev hans computer, telefon og eksterne harddisk beslaglagt af politiet.

Efter endt afhøring blev han løsladt.

Det fik ikke den 27-årige til at stoppe med sine kriminelle gerninger.

Flere anmeldelser indløb til politiet, og de pegede alle i retning mod den 27-årige.

Han blev anholdt igen i november 2020 og fremstillet i grundlovsforhør.

Han har været varetægtsfængslet siden.

- Han har gjort noget, der er forkert. Det er han i behandling for, og det skal han dømmes for, siger forsvarsadvokaten.

Han mener dog, at anklagemyndigheden har ”malet et uskønt billede” af hans klient som en person med en ”fordrejet seksualitet”.

Dommere og nævninger skal efter planen afgøre skyldsspørgsmålet 2. maj.