Regeringen holder pressemøde om corona og mulige restriktioner
Mette Frederiksen har forud for pressemødet varslet nye coronarestriktioner, men uden at gå i detaljer.
Statsministeriet indkalder til et pressemøde onsdag klokken 18.30 om coronasituationen i Danmark.
Statsminister Mette Frederiksen (S) har allerede varslet nye restriktioner. Dog uden at gå i detaljer.
Coronasmitten stiger, selv om der allerede er krav om mundbind i offentlig transport og i butikker, og selv om coronapasset er blevet genindført flere steder.
En ny variant kaldet Omikron har spredt sig i samfundet fra det sydlige Afrika og skabt bekymring for, om den er mere smitsom.
Tirsdag blev der registreret 6.324 nye tilfælde af coronavirus i Danmark. Det er det højeste antal på et døgn i løbet af epidemien.
Folketingets Epidemiudvalg mødes onsdag klokken 14, hvor det ventes at forholde sig til nye anbefalinger fra Epidemikommissionen, selv om det ikke er på den officielle dagsorden. Desuden vil udvalget se på, om coronavirus fortsat skal være samfundskritisk.
Et flertal har vedtaget, at det skal ske én gang om måneden.
Inden da er partiernes sundhedsordfører indkaldt til møde i Sundhedsministeriet, hvor de vil blive orienteret om anbefalingerne.
I et opslag på Facebook tirsdag aften opfordrede Mette Frederiksen igen til, at så mange som muligt lader sig vaccinere og revaccinere med et tredje stik.
- En opfordring til dig, der har bestilt tid til 3. stik: Se, om det er muligt at fremrykke tiden.
- I det hele taget: Jo flere, der vaccineres, jo hurtigere - jo bedre er det. Uanset om det er 1., 2. eller 3. stik, skrev hun.