Fortsæt til indhold
Indland

Det tilbageholdte russiske forskningsskib Akademik Ioffe trækker internationale overskrifter

Farvandet ud for Skagen har de seneste dage været genstand for usædvanlig stor interesse fra udenlandske medier.

De danske myndigheder har siden mandag i denne uge tilbageholdt det russiske forskningsskib Akademik Ioffe i farvandet ud for Skagen med 61 personer om bord. Tilbageholdelsen sker på anmodning fra den canadiske cruiseoperatør One Ocean Expedition og har baggrund i en juridisk tvist om skibets tidligere anvendelse.

Striden om skibet er nået vidt omkring. Blandt andet har Vancouver Sun noteret en landestrid mellem Danmark og Rusland, da skibet er ejet af en russisk forskningsinstitution. Det canadiske medie har også bemærket, at en russisk hjemmeside, NewsWep.com, lufter en tese om, at den danske tilbageholdelse er et led i et generelt forsøg på at holde russiske skibe væk fra de nordligste farvande.

Den tese køber Vancouver Sun dog ikke. Mediet fokuserer i stedet på en længerevarende uenighed mellem de oprindelige canadiske ejere og det russiske forskningsinstitut Shirshov, hvor sidstnævnte anklages for at have forvoldt One Ocean Expedition et større økonomisk tab bl.a. i forbindelse med en sejlads, der gik galt.

Ifølge The Moscow Times er der tale om, at Akademik Ioffe gik på grund i 2018, hvorefter 160 passagerer og besætningsmedlemmer måtte evakueres af både militær og kystvagt. Og senere - i 2019 - blev skibet ”pludseligt og uventet” trukket ud af passagertransport, hvilket skal være i strid med en gældende aftale.

Nyhedsbureauet Reuters hæfter sig ved, at ansatte ved den russiske ambassade i København er i kontakt med det danske udenrigsministerium for at løse konflikten.

Hertil skriver Alarabiya, at der ikke er tale om et dansk-russisk anliggende, da der er tale om en kommerciel strid - en strid, der skal løses gennem andre kanaler. Arabiya skriver også, at der inden tilbageholdelsen af Akademik Ioffe ved Skagen var et tidligere forsøg på at tilbageholde skibet i Portugal, men skibet ”undslap”.

Medvirkende til yderligere at gøre omstændighederne omkring det russiske forskningsskib spegede var, at maritime skibstjenester fredag i sidste uge viste et russisk krigsskib helt tæt på Akademik Ioffe i farvandet ud for Skagen. Tjenesten MarineTraffic viste således markører for de to skibe helt tæt på hinanden:

Anders Puch Nielsen, militær forsker ved Forsvarsakademiets Center for Maritime Operationer, kunne imidlertid med det samme afvise tilstedeværelsen af et russisk krigsskib.

»Der er slet ingen tvivl om, at der ikke er eller har været et russisk krigsskib tæt på Skagen de seneste dage. Hvis der virkelig havde været et sådant fartøj, ville det have udløst en diplomatisk krisesituation af højeste kaliber - langt mere alvorligt, end når et par russiske kampfly provokerer ved at flyve ind i dansk luftrum,« sagde Anders Puch Nielsen til Jyllands-Posten.

Anders Puch Nielsen mener, at russiske myndigheder formentlig står bag et hack af de maritime tjenester med henblik på at lægge pres på Danmark.

Også Forsvaret har afvist, at der skulle have været et russisk krigsskib ud for Skagen.

Akademik Ioffe befinder sig stadig i farvandet ud for Skagen. Skibet har proviant, vand og brændstof nok til 60 dage, fremgår det af retsbogen.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den russiske ambassade i København.