Undulater med fugleinfluenza aflivet i københavnsk ungdomsklub
En ungdomsklub i Valby har fået aflivet 20 fugle og ni høns efter de blev konstateret smittet med H5N8.
Lørdag er 20 undulater og parakitter i en ungdomsklub i Valby blevet aflivet. De var smittet med den smitsomme fugleinfluenza, H5N8.
Det oplyser Fødevarestyrelsen.
Prøver fra Staten Serum Institut (SSI) viste sent fredag, at fuglene var smittet. Udover fuglene er også ni høns blevet aflivet i ungdomsklubben.
- Vi afliver fuglene for at forebygge smittespredning til andre fugle, og opfordrer både professionelle fjerkræavlere og folk med hobbyhøns til at beskytte deres fjerkræ mod vilde fugle med overdækning og tag, siger Camilla Brasch Andersen, kontorchef i Fødevarestyrelsen.
Sygdommen er dog ikke farlig for mennesker. Der er heller ikke rapporteret om smittetilfælde til mennesker.
SSI oplyste i efteråret, at man ikke mener, det er sandsynligt, at mennesker kan blives smittet med virusset.
Flere europæiske lande er blevet ramt af fugleinfluenzaen i efteråret og vinteren, efter den kom med efterårets fugletræk fra Rusland og Kazakhstan.
Senest var Danmark også ramt i starten af januar. Her blev 9000 fjerkræ aflivet i Løvel nord for Viborg.
I Danmark blev der i november indført krav om indelukning af fjerkræ som følge af forhøjet trusselniveau for fugleinfluenza.