Professor: Frank Jensen forsøgte at minimere sit ansvar

På den ene side har Frank Jensen (S) givet uforbeholdne undskyldninger for krænkelser og omtalt sig selv som »en krænker«. På den anden side er han med egne ord »endt i nogle sager« - bl.a. som et udslag af »glæde«.

Artiklens øverste billede
Frank Jensen (S) meddelte mandag eftermiddag, at han trækker sig som overborgmester i Københavns Kommune og som næstformand i Socialdemokratiet, efter at en række krænkelsessager med ham i centrum er kommet frem i offentligheden. Foto: Philip Davali

Frank Jensens vej gennem de krænkelsessager, som mandag fik ham til at trække sig som overborgmester i København og næstformand i Socialdemokratiet, har været lidt af en retorisk slingretur.

Det vurderer Lisa Willadsen, professor i retorik ved Institut for Kommunikation på Københavns Universitet, efter at Frank Jensen mandag stillede op til sit andet pressemøde på under et døgn og meldte sin afgang.

Han fremstiller sig selv som et glad menneske, og det er der åbenbart nogen, der ikke kan håndtere. Det er en ansvarsfraskrivelse.

Lisa Willadsen, professor i retorik ved Københavns Universitet

Søndag aften konstaterede Frank Jensen ved sit møde på Københavns Rådhus, at bl.a. Maria Gudme-sagen, som Jyllands-Posten har afdækket, var »mit ansvar« og udtalte, at »jeg har været en krænker«. Mandag slog han fast, at »de forseelser og fejl, jeg har begået, har jeg vedkendt mig« - men han talte også om, at »jeg er endt i nogle sager«.

»Det er nogle sager, hvor det aldrig har været målet for mig at krænke nogen,« forklarede Frank Jensen:

»Jeg er et glad menneske, jeg møder andre med glæde. Nogle kan opfatte det, hvis man har fået lidt alkohol, at den glæde kan blive for overvældende. Det beklager jeg. Det må aldrig udvikle sig til krænkelser, og alkoholindtaget må aldrig blive en undskyldning for, at man har krænket.«

Ifølge Lisa Willadsen harmonerer netop den udlægning »meget dårligt« med den linje, Frank Jensen har anlagt i de seneste dage.

»Det er et eksempel på, at han forsøger at minimere sit eget ansvar og faktisk næsten skyder noget af ansvaret over på ofrene ved at gøre dem tyndhudede. Han fremstiller sig selv som et glad menneske, og det er der åbenbart nogen, der ikke kan håndtere. Det er en ansvarsfraskrivelse,« siger hun.

Produkt af en machokultur

Lisa Willadsen påpeger, at Frank Jensen også tidligere har »talt om de her episoder som nogen, der er udsprunget fra tyndhudede kvinder«, men lod til at have været igennem »en udvikling«.

»I de seneste udtalelser har han givet udtryk for en ny forståelse, der går ud på, at hvis nogen føler sig krænket, så er de blevet krænket. Så er det ikke relevant, hvad der var hans intention. Der ligger en kæmpe forskel der,« siger hun.

Ved pressemødet mandag eftermiddag blev Frank Jensen spurgt direkte til, om han retorisk atter forsøger at lægge afstand til følelse af krænkelse, som flere kvinder har italesat. Her henviste Frank Jensen til sine udtalelser ved pressemødet søndag aften, hvor ordene »jeg har været en krænker« faldt - og afviste i øvrigt at gennemgå de udsagn på ny.

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.