• For abonnenter

De vil arbejde mindre, men knokler med at skabe en ny, bæredygtig landsby

En flok sønderjyder faldt for en bondegård og er nu i gang med at realisere drømmen om et nyt fællesskab og en anden måde at bo på.

Artiklens øverste billede
Familien Helding Gandrup er rykket ind i det blå hus på Soleng. Farmand Jakob i døren og børnene Mynthe og Elias på trappen. Foto: Joachim Ladefoged

Gammelgab er navnet på en lille og søvnig landsby i nærheden af sønderjyske Broager. Men alt er hverken gabende eller gammelt, for midt i byen spirer en bæredygtig og anderledes landsby frem med sit bud på en anden livsstil.

I ”Den lyserøde” med en fortid som stald og nutid som kommandocentral og fælleshus for bofællesskabet

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.