Fortsæt til indhold
Kronik

Kina er en større udfordring end nogensinde

Vesten skal ikke lade sig lulle i søvn af faldende kinesiske vækstrater og økonomiske krisetendenser. Kina repræsenterer en stadig større konkurrencemæssig udfordring, som nu rammer kernen af den tyske økonomi.

Kjeld Erik BrødsgaardProfessor, CBS

Dette er en kronik skrevet af en ekstern kronikør. Jyllands-Posten skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Vil du skrive en kronik? Læs hvordan her.

Den kinesiske økonomi er gået ned i gear. På det nylige møde i den nationale folkekongres oplyste premierminister Li Qiang, at vækstraten for 2023 var på 5,2 pct. Mange vestlige økonomer mener, den reelt var lavere, og taler om en kriseøkonomi.

Men at den kinesiske vækst er aftagende, er ikke ensbetydende med, at man i Vesten kan drage et lettelsens…

Artiklens emner
ASEAN