Fortsæt til indhold
Kronik

Kunst skal helst være lavet af de rigtige for de rigtige, hvis det skal være rigtigt

Talentet er der, men kunsten bliver i dag alt for ofte efterladt til konform tankegang, selvforelskelse og beregnende klik. Og kulturen er også gevaldigt i klemme i medierne, hvor der mangler et alternativ til Danmarks Radio.

Claus Pedersen/”Tømrerclaus”musiker, Herlev

Dette er en kronik skrevet af en ekstern kronikør. Jyllands-Posten skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Vil du skrive en kronik? Læs hvordan her.

Kulturredaktør Anne Sophia Hermansen skrev i Berlingske den 14. december 2019 , at vi snart er blevet så selvcentrerede, at vi ikke kan kapere et stykke kunst, hvis det ikke det handler om os selv – og jeg kan tilføje: eller hvis det ikke pleaser os.

Selve den mentale billet til at ”opleve” et kunstværk handler i højere grad om, hvem der har lavet det…