Fortsæt til indhold
Kommentar

Danmarks mindst relevante folketingsmedlem spiller rollen som nyttig idiot for russisk propaganda

Jacob Harris – løsgænger efter kun fire dage i Folketinget – må efterhånden være kandidat til at vinde trofæet som førende sølvpapirshat i dansk politik til ejendom. Senest med sit stunt om at hive en kaffeaftale i land med Ruslands ambassadør.

Mikkel TranborgKommentator

Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.

Fire dage.

Længere nåede Jacob Harris ikke at være medlem af Borgernes Parti — et parti, der ellers ikke ligefrem er kendt for sin høje moralske barre.

Han blev smidt på porten, da en kurator indstillede ham til konkurskarantæne (som han netop i disse dage er blevet idømt) og lagde op til en politiefterforskning, alt imens partiet anklagede ham for usandheder.