Taiwans fremtidsdrøm er kun mulig, hvis Europa og den demokratiske verden er parat til at forsvare øen mod Kina
Mens Taiwans nye præsident talte om en »ny æra fyldt med grænseløst håb«, svarede Kina igen med flere dages massive militærøvelser omkring øen. Bombefly med skarp ammunition kredsede om Taiwans luftrum.
Dette er et internationalt debatindlæg: Jyllands-Posten har sammensat et korps af kommentatorer, der debatterer og analyserer verden omkring os.
EU’s udenrigspolitik vil snart være under ny ledelse. I denne måned samles EU’s ledere i Bruxelles for at udpege et nyt topteam. Ursula von der Leyen ser ud til at forblive præsident for Europa-Kommissionen, men udpegelsen af en ny formand for Det Europæiske Råd og en ny udenrigspolitisk chef står for døren.
De nye ledere står til at arve en lidet misundelsesværdig…