Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Danmark er for lille

Mogens Therkelsen, direktør, H. P. Therkelsen A/S, Padborg

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Godstrafikken skal hurtigst muligt overføres til banerne – sådan var opfattelsen i Niels Bygballe Christiansens indlæg i JP 18/7. Når der ikke er flyttet gods til banerne, er det en selvforskyldt sag. Først og fremmest mener jeg, at banerne ikke har forstået at følge med den teknologiske udvikling, ligesom hele tarifsystemet er uoverskueligt.

Banerne er i alt for mange år blevet drevet som en offentlig virksomhed og skulle for længst være overgået til private, som det skete for nogle år siden, da Danske Fragtmænd overtog hele den nationale godsdistribution. Danmark er for lille et land til at drive effektiv banetransport set økonomisk og fleksibelt. Så til NBC, det er ikke et spørgsmål om, at landevejsoperatørerne ikke vil samarbejde med banerne. Det er simpelthen et spørgsmål om, hvad banerne virkelig kan udrette, og det gælder ikke kun inden for godssektoren, det hører vi også i disse dage inden for personbefordring.

Det er rigtigt, at der er tilført landevejstransporten rigtig store godsmængder igennem årtierne, og landevejstransporten har formået at vokse og tage den del. Samtidig skal det nævnes, at der over de seneste år har været en stor vækst i personbiler grundet den offentlige dårlige service, men lige så meget fordi der i dag købes en helt anden størrelse personbil, så langt flere familier har flere personbiler, som selvfølgelig fylder i trafikken. Det er meget beklageligt, at politikerne igennem årene ikke har formået eller villet indse det forhold, at væksten stiger kraftigt inden for landevejstransporten, og at man derfor for længst burde have gjort noget radikalt ved infrastrukturen.

Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.