Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Der er ingen vej uden om biomassen

Adm. direktør for HMN Naturgas I/S, Susanne Juhl, skriver i JP 11/10: »Energistyrelsen anbefaler, at vi i Danmark vælger mellem biomasse og vind som det bærende element i energipolitikken, da en satsning på begge spor vil blive for dyr.«

Søren Kjærsgård, civilingeniør, Ludvig Holbergsvej 16, Grenaa

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Adm. direktør for HMN Naturgas I/S, Susanne Juhl, skriver i JP 11/10: »Energistyrelsen anbefaler, at vi i Danmark vælger mellem biomasse og vind som det bærende element i energipolitikken, da en satsning på begge spor vil blive for dyr.«

Gad vide, hvad de mennesker har tænkt sig?

Alene i september i år varierede vindkraften mellem 4.235 MW og 25 MW. Hvordan kan en sådan energiforsyning bære noget som helst?

Læg dertil, at vindkraften pr. ultimo september havde ydet i gennemsnit 1.539 MW i 2015, medens denne i 2016 var faldet til 1.320 MW. En nedgang i ydelse på 219 MW eller 14 pct. af tallet fra 2015.

Så går man efter at gøre Danmark ”fossilfri”, er der ingen vej uden om biomassen.

Det viser statistikken for 2014 i øvrigt også:

  • Netto energiforbrug i alt 18,3 GW
  • Biomasse og affald 3,3 GW
  • Heraf importeret biomasse 1,7 GW
  • Vind 1,5 GW

Så den højt besungne vindkraft yder omkring 8 pct. af vort energiforbrug. Og biomasse plus affald (i 2014) omkring 18 pct.

Selvfølgelig er der træ nok i verden til at holde Danmark varmt. Men vi må håbe på, at ikke alle får den samme idé. For så vil der ikke være nok. Langtfra.

PS: Er der nogen, der husker kampagnerne for at spare papir og lade træerne stå?