Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Tramp ikke på vores logiske sans, Skat

Skat skal ikke opføre sig som en stat i staten.

Lilly B. TangJurist, Hørsholm

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

De dybt idiotiske sager om flere gange beskatning af det samme beløb burde slet ikke kunne finde sted. At Skat tillader sig at køre frem med den slags, er aldeles uhørt og uforskammet ulogisk. Det er en sag for lovgiverne at få styr på en magtfuld etat som Skat. Skattereglerne skal netop ikke tolkes værst muligt for borgerne og føre til ulogisk overbeskatning.

Men når nu Skat øjensynligt nægter at bruge sund logik og udvise andet end stiv overfortolkning af reglerne til mest mulig skade for sagesløse borgere, skal det indføres ved lov, at det er forbudt at beskatte en indkomst flere gange – helt uanset hvor mange uhyrlige regler man kan misbruge til formålet. Skat tager sig alt for ofte ud som en standret, der er kreeret til at straffe og plage borgerne med så meget misbrug af de vildt indviklede skatteregler som muligt. Det er et modbydeligt magtmisbrug, som må begrænses med regler om ordentlig opførsel over for sagesløse borgere.

Indfør hurtigst muligt en regel om, at ingen indkomst må beskattes mere end én gang, og at det er forbudt for Skat at bruge mere end én regel til beskatning af den samme indkomst, selv om det burde være logik for burhøns. Det skal ligeledes være helt forbudt at beskatte nogen over 100 pct. eller reelt forbudt at bringe noget som helst til beskatning over topskatniveau. Når Skat nu ikke kan sige sig selv, at sådan noget ikke må finde sted, men er misforstået brug af reglerne, så må der lovgives.