Muslingeerhvervet skal ikke dø, fordi forvaltningen ikke virker
Danmark har et uudnyttet potentiale af muslinger og østers. Vi kan skabe produktion og arbejdspladser og samtidig opnå et bedre miljø. Men det kræver, at regeringen ændrer måden, området styres på.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Danmark har brug for både et bedre havmiljø og levende kystsamfund. Alligevel er vi godt på vej til at gøre forvaltningen af muslinger og østers til et valg mellem de to. I 2022 havde fiskeriet en omsætning på 85 mio. kr. I 2025 var den faldet til 23 mio. kr., og der er ingen påvist miljøeffekt.
Danmark har gennem årene opbygget et levende erhverv på…