Fortsæt til indhold
Debatindlæg

HK Handel og Coop advarer: Ny lukkelov vil accelerere butiksdøden i de små byer

Mange små butikker i landets lokalsamfund er lukningstruede, hvis regeringens forslag om at liberalisere lukkeloven bliver en realitet.

Mette HøghFormand for HK Handel
Pernille SkipperBestyrelsesformand for Coop Amba

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Det er ikke kun adgangen til de daglige fornødenheder, der går tabt, når de små butikker i Udkantsdanmark lukker. De små lokalsamfund mister også et essentielt samlingspunkt og en vigtig kilde til arbejdspladser. Derfor blev vi repræsentanter fra butiksbranchen efterladt med dybe rynker i panden, da regeringen i oktober 2024 foreslog at liberalisere en i forvejen yderst liberal lukkelov. Helt konkret ønsker regeringen at ophæve lukkeloven i byer med mindre end 15.000 indbyggere, så butikkerne kan holde åbent i de 12,5 helligdage, hvor de ellers i dag skal holde lukket. Målet med forslaget er blandt andet at skaffe mere turisme til provinsen, så de mindre lokalsamfund kunne få mere at leve af.

Det kan umiddelbart lyde som et meget sympatisk politisk initiativ. Problemet er, at ændringen af lukkeloven også giver store supermarkeder grønt lys til at holde åbent i helligdagene. Det kan få fatale konsekvenser for de mindre butikker, der nu mister de sidste dage på året, hvor de som de eneste har haft lov til at holde åbent.

Dermed risikerer vi med den nye ændring af lukkeloven, at der vil blive trukket omsætning og kunder ud af de mindre butikker til fordel for de største supermarkeder. Det vil desværre kun betyde én ting: butiksdød i de små lokalsamfund.

Dermed kommer regeringen til at modarbejde sine egne planer om at berige provinsen med et mere attraktivt byliv. I stedet vil man tabe vigtige arbejdspladser og lade gågaderne visne. Det vil koste dyrt for den sammenhængskraft, vi har i dag ude i lokalsamfundene. Et aktivt handelsliv er ellers en vigtig betingelse for, at en mindre by kan trives og samle mennesker til sig.

Med liberaliseringen af lukkeloven vil butiksansatte også fremover risikere, at deres jobmuligheder bliver væsentligt indskrænket på grund af den butiksdød, som vi forudser, at denne lovændring reelt vil betyde. I mange butiksansattes tilfælde er det den daglige og nære kontakt med byens indbyggere, der giver jobbet mening og bidrager til arbejdsglæden. Derfor er det vigtigt, at regeringen afholder sig fra at pille mere ved lukkeloven.