Irak-kommissionen skal genoplives
Dokumentarserie blotlægger, at Danmarks krigsdeltagelse i bl.a. Irak var en fejl. Den kommission, der blev nedsat for at undersøge krigen, blev nedlagt. Det var også en fejl.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Generaler, pensionerede soldater og politikere anerkender nu, at de seneste 30 års krige, hvor Danmark har været med, har været én stor fejltagelse.
Det gælder krige bl.a. i Irak og Afghanistan. Her skulle Danmark ikke have deltaget, hører og ser vi i dag i tv, radio og læser i dagens aviser.
Vi hører også, at Danmarks tidligere statsminister Anders Fogh Rasmussen siger nej til at lade sig interviewe. Det er meget mærkeligt, idet det var ham, der kraftigt var i fokus før, under og efter Irak- og Afghanistankrigene. Anders Fogh Rasmussen var en meget god ven af USA’s præsident Bush, der var igangsætteren af angrebet på Irak.
Krigen medførte drabet på omkring en halv million irakere. Det var i denne krig, at Danmark deltog på et fejlagtigt grundlag – dvs. en løgn. Den danske statsministers gode forhold til den amerikanske præsident antages at være medårsag til, at Anders Fogh Rasmussen senere blev udnævnt til generalsekretær for Nato.
Senere blev det politisk bestemt, at en kommission skulle se på Danmarks deltagelse i Irakkrigen. Men da der kom en ny regering til, nedlagde Lars Løkke Rasmussen kommissionen omgående.
Nu må det være tid for en genstart af den nedlagte Irak-kommission.