Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her
  • For abonnenter

Vi skal træffe de kloge valg i sundhedsvæsnet

Vi skal afveje fordele og ulemper ved de behandlingsmuligheder, som vi enten overvejer at tage i brug eller allerede anvender i sundhedsvæsnet. Det er ikke en nem øvelse, men den er nødvendig.

Artiklens øverste billede
Vi skal bruge ressourcerne i vores sundhedsvæsen bedst muligt og dermed også træffe de kloge valg til gavn for patienterne, mener sundhedsminister Sophie Løhde. Arkivfoto: Jens Dresling

Vi skal passe på med at overdiagnosticere mennesker og i højere grad prioritere i vores sundhedsvæsen. Det er budskabet fra Alexandra Jønsson, antropolog og lektor i sundhed og samfund, i en kronik her i avisen henvendt direkte til mig 11/3. 

Det er jeg grundlæggende enig i. For det første, fordi vi bruger mange penge i sundhedsvæsnet

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.