Djøf-partiet vinder hver gang
Min bekymring for overformynderiet er betydelig. Ikke i kontrakten mellem folkevalgte og ansatte på et rådhus. Men mellem stat og kommune. Det er på høje tid, at det lokale ledelsesrum tages tilbage. Medmindre Djøf-partiet helt skal overtage ledelsen af det offentlige Danmark.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Valget nærmer sig. Det bliver spændende for rigtig mange. For borgerne i kommunerne og ikke mindst for de opstillede kandidater. Men overse ikke spændingen hos centralt placerede kommunale embedsmænd. Samspillet med disse er afgørende for en kommunes fremdrift.
Jeg er ofte blevet mødt med spørgsmålet om, hvorvidt det egentlig er politikere eller embedsmænd,…