Mere utraditionel markedsføring på vej
Vi kommer til at se mere såkaldt bundling, hvor du får flere ydelser med i pakken. Det giver fordele og ulemper.
Sagen om Mazda og Suzuki, der tilbyder syv års garanti, hvis du får finansieret bilen her, er ikke enestående. Tag bare Skoda, som tilbyder ekstra billig forsikring til kunderne, eller hedengangne Chevrolet, der endda kunne klare et kørekort sammen med købet af bilen. Her er tale om såkaldt bundling, hvor man sælger flere varer samlet. Det kommer vi til at se mere til, og det kan både være en fordel og ulempe for forbrugerne, mener FDM.
»Man binder kunderne tættere til sig, men i mange tilfælde kan man også tilbyde en billigere pris, end hvis de selv skulle ud at købe varen. Men man skal gøre op med sig selv, om det er nogle produkter, som man har brug for. Eller om de måske overlapper andre,« siger Abid Khan, advokat hos FDM. Det kan f.eks. være de autoriserede bilfabrikkers mobilitetsservice, som i visse tilfælde overlapper vejhjælp.
Mere en forsikring
I det konkrete tilfælde med udvidet garanti hos Suzuki og Mazda kan det mere sammenlignes med en forsikring, mener Abid Khan. Han tror, at vi fremover vil se mange flere eksempler, både i bilbranchen og andre steder.
»Det kan for eksempel være ved at binde kunden med finansiering og loyalitet, og i alle tilfælde skal man så gøre sig klart, hvad ens behov er,« siger han. Der kan være sund fornuft i at vælge 7-årsgarantien, mener Jan Lang, analytiker ved Bilbasen. Den giver nemlig en vis sikkerhed ved brugtsalg og højere brugtpriser.
»Det kan vi se ved Hyundai og Kia, hvor en længere garanti på fem og syv år holder brugtpriserne oppe,« siger Jan Lang, der mener, at der er klare fordele ved Suzukis og Mazdas tilbud, fordi ekstraudgiften til den længere garanti bliver fordelt over en lang periode .
»Det kan især være et plus ved Mazda, som er forholdsvis dyrere at reparere på. Her vil det være en fordel med en garanti, når man for eksempel sælger en fem år gammel Mazda videre,« siger han.