Fortsæt til indhold
Biler

Sjældne liebhaverbiler på auktion

Til salg: Eksklusive bilauktioner i Paris, London og Phoenix har klassiske racerbiler og hårdtpumpede gadebiler på programmet. Flere ventes at indbringe store millionbeløb.

Gorm Albrechtsen

Motorsportsentusiaster med et aktivt samlergen vil stå i kø, når en af fransk motorsports mest berømte klassikere kommer under hammeren i Paris. Det sker på årets store Retromobile Showweekend den 3.-4. februar i det nye år.

På den første Retromobile i Paris tidligere i år nåede en Jaguar D-Type fra 1955 toppris med hammerslag ved et beløb svarende til 27 mio. kr. under et samlet auktionssalg på 131 mio. kr.

Lancia Belna Eclipse 1934 – fransk art deco-bildesign vurderet til op mod 3 mio. kr. Foto: Darin Schnabel, RM Auctions
Blandt en stribe europæiske superluksusbiler er denne Bugatti EB110 GT fra 1993. Vurderingen lyder på op mod 4,6 mio. kr. Foto: RM Auctions

Disse svimlende beløb ventes overgået, når en supersjælden klassisk racer, en Delahaye 135 S fra 1935, ruller ind på podiet som afslutning på ugen – som rosinen i pølseenden.

Den klassiske skønhed er ikke kun berømt i hjemlandet Frankrig, men er også et ikon blandt de fleste klassisk interesserede motorsport-samlere.

Den kan for første gang finde nye ejere uden for Frankrig, for penge til den slags køb sidder løst hos asiatiske og mellemøstlige entusiaster, og bilen har det præg af ægte historie, som enhver samler er villig til at dykke dybt i foret for at blive en del af.

Hyppig vinder

Den elegante Delahay har i mange år tilhørt Jean-Phillippe Peugeot fra den franske bilkoncern af samme navn. Den har vundet utallige grandprix-sejre og er flerdobbelt vinder på Le Mans i 1936 og 1949.

Når den stejlende hingst pryder luksusbilen, går man aldrig helt galt i byen. Denne Ferrari F40 har kun 5000 miles på speedometeret og er vurderet til et beløb i omegnen af 8 mio. kr. Foto: RM Auctions
I 1992 kørte den senere mangedobbelte Formel-1-stjerne Michael Schumacher sin første finaleplads hjem i denne Benetton-Ford. Raceren er klar til brug og vurderes til et beløb op mod 2,8 mio. kr. Foto: Benetton

Her blev den kørt af berømtheder, blandt andet franske stjernekørere som Joseph Paul og Marcel Mongin.

Slet ikke så højt, men dog til at nå et godt stykke ad vejen, vurderes en anden sjældenhed, der er karakteristisk for fransk art deco-bildesign, når det er bedst.

En smuk 2-personers Lancia Belna Eclipse årgang 1934 med et af de første geniale systemer til at opbevare bilens coupétag under klappen til bagagerummet var tegnet og udtænkt af Georges Pauli. Han var en af Frankrigs mest berømte modstandsfolk – og bildesignere. Vurderingen af den gamle Lancia lyder på 2-3 mio. kr.

Schumachers stjernebil

Inden der lægges dræn dybt ned i familieformuen, melder et par fristende tilbud sig på den internationale scene for eftertragtede klassikere på hjul.

Porsche er vurderet til hele 6,5 mio. kr. Det er en 959 ”Komfort” fra 1988. Foto: Wikipedia Commons

De får kamp til stregen, når Auktionshuset Bonhams med den fornemme adresse på Bond Street i London udbyder den Benetton-Ford Formel 1-racer, som bragte Michael Schumacher til den første af senere så mange podiepladser, nemlig tredjepladsen i det første grandprix i Mexico.

På den første Retromobile i Paris tidligere i år nåede en Jaguar D-Type fra 1955 toppris med hammerslag ved et beløb svarende til 27 mio. kr. Foto: Wikipedia Commons

Det blev langtfra eneste gang, at Formel-1-raceren eller Schumacher besatte en podieplads. Han blev urørlig, mangedobbelt verdensmester. I dag har Benetton-Forden ikke blot overlevet i modsætning til mange andre racere, men står på auktionen i London den 30. november i original og velfungerende form. En ny ejer kan sætte sig i dens enkeltsæde og forsøge at gøre Schumacher kunsten efter. Det bliver svært, og dertil kræves en god portion klingende mønt. Bonhams vurdering af det historiske køretøj lyder på op mod 2,8 mio. kr.

Blandt 120 tiptop samlerobjekter tiltrækker tre europæiske superbiler sig opmærksomhed på auktionshuset RM Auctions 16. auktion af slagsen den 15.-16. januar næste år i Phoenix, Arizona i USA. Det er håndplukkede skønheder på hjul, der skal finde nye ejere. Og den europæiske trio anføres af en Porsche 959 ”Komfort” fra 1988. Ikke just nogen sinke, hverken med hensyn til præstationer eller pris.

Den tyske hurtigløber er god for en topfart på ca. 300 km i timen, og med kun 21.000 km på tælleren vurderer auktionshuset Porschen til omkring 6,5 mio. kr.

Til samme gruppe hører en Ferrari F40 fra 1990 med blot 5.000 miles på tælleren og en topfart lidt bedre end Porsche-konkurrenten. En prompte leverance af køreglæde er stillet i udsigt. Vurdering op mod 8 mio. kr.

En anden stjerne er en 550 hestes Bugatti EB110 GT fra 1993.

Superbilen med det berømte navn og gigantiske V-12-motor er blot nummer 6 ud af 139. Den har tilhørt en japansk entusiast, der tog kæmpen ud på en tur gennem Europa og Japan.

Kun en håndfuld Bugattier af denne moderne type har fundet vej til amerikanske samlere. Vurdering på ca. 4,6 mio. kr. og en behagelig afveksling for den tsunami af klassiske Mercedes-Benz Roadsters, Ferrarier og Lamborghinier, der præger menukortet til januar-auktionen i USA.

Læser du med fra mobilen, kan du se flere billeder her.