Wozniacki slår fast: Først tenniskarriere og derefter familie
Caroline Wozniacki vil ikke vende tilbage til tennis, når hun en dag bliver mor.
Caroline Wozniacki vil - i modsætning til flere kollegaer som bl.a. Kim Clijsters og Victoria Azarenka - ikke vende tilbage til tennis, når hun en dag bliver mor.
Det slår hun fast i et interview med BT.
»Jeg synes, det er fint, hvis folk har lyst til at komme tilbage efter de har fået børn. Men jeg regner ikke med, at det kommer til at ske for mig,« siger hun til BT.
For hende er det »først tenniskarriere og derefter familie.«
»Kort sagt: Når jeg er færdig, så er jeg færdig. Herefter skal der efter min mening skrives et nyt kapitel i ens liv. Men det er jo meget forskelligt fra person til person,« siger Caroline Wozniacki og peger på, at Azarenka var forholdsvis ung, da hun blev mor, og at det derfor har været anderledes for hende.
Azarenka er netop vendt tilbage fra et års barsel og pause fra karrieren, efter hun i december fødte sønnen Leo.
Hun fortalte mandag - efter hun havde vundet over amerikanske CiCi Bellis - at det ikke er så skræmmende at komme tilbage, som mange tror. Men det er nemmere for mændene, sagde Azarenka også - de behøver nemlig ikke sætte karrieren på pause, når de får børn.
»For kvinder er det hårdere, men det er muligt. Selv før mig har andre kvinder gjort det - bl.a. Kim Clijsters og andre, der dog ikke var rangeret så højt,« sagde Azarenka.
Azarenka har desuden udtalt, at hendes håb er at komme tilbage på toppen. Kun få kvinder har vundet Grand Slam-turneringer, efter de har fået børn. Iblandt er bl.a. Evonne Goolagong, der vandt Wimbledon i 1980, Margaret Court og Kim Clijsters.