Azarenka udspillede Wozniacki i Australian Open
Caroline Wozniacki kæmpede forbilledligt, men fik klø i anden runde af Australian Open.
Lige ved og næsten.
Sådan har Caroline Wozniackis grand slam-statistik ofte kunnet sammenfattes, men torsdag var hun nærmere en ydmygelse end et avancement til tredje runde af Australian Open.
Som altid viste den danske verdensotter stor slidstyrke, men selv det stærkeste forsvarsværk har et bristepunkt, og mod Victoria Azarenka var det langt fra nok.
Kun på hviderusserens fejl og kortvarige niveaudyk midt i første sæt fik hun fornemmelsen af at være med, men i sidste ende var nederlaget på 4-6, 2-6 fuldt berettiget og uundgåeligt, og den neutrale tennistilskuer kan blot glæde sig over, at Victoria Azarenka er på vej tilbage efter et skadesplaget 2014, der har skubbet hende helt ned som nummer 44 i verden.
Den placering har skubbet hende lidt ud i skyggerne, men torsdag var hun tydeligvis opsat på igen at blive centrum for opmærksomheden fra første øjeblik
Kl. 19.00 lokal tid var vejret perfekt til tennis, temperaturen lå i begyndelsen af 20’erne, solen delvist dækket af skyer, men trods fraværet af den lysende klump på himlen var tilskuerne på Margaret Court Arena nær blevet blændet ved spillernes entre.
Frem fra omklædningsrummet kom Victoria Azarenka nemlig klædt udelukkende i neongult, sko, pandebånd, svedbånd og kjole, alt strålede giftigtgult og fik ejermanden til at minde om Laa-Laa, en af de fire figurer i børnetv-serien Teletubbies.
Også hviderusserens kraftfulde støn og lyde ved hvert eneste slag henledte tankerne på det bamselignende væsen, men til gengæld var der ikke meget la-la over hendes spil.
Fra allerførste bold smækkede tidligere dobbelte vinder af Australian Open til bolden som for at forvandle den til støv og sendte af samme grund Caroline Wozniacki fra side til side på en udsigtsløs jagt efter fodfæste.
I en sammenligning af de to spilleres præstationer i første runde leverede Caroline Wozniacki faktisk de fleste vindere og de færreste fejl, hvilket dårligt kan kaldes et dårligt udgangspunkt før en direkte duel, men de pågældende statistikker havde tydeligvis ikke påvirket Victoria Azarenka mentalt.
Kun på sin så berømmede fightervilje holdt danskeren sig inde i duellerne, men på den anden breakbold fik Victoria Azarenka serveret en lidt for defensiv andenserv og BUM, kampens første brud til 1-0, der ganske kort efter var blevet til 3-0 efter samme opskrift.
Azarenka var den bestemmende med talrige angreb til nettet, Wozniacki den sprællende, og egentlig forsøgte hun at komme af krogen på den helt rigtige måde, for modstanderens insisterende stil kom jo ikke som nogen overraskelse.
Farmand og træner Piotr havde da også beordret datteren til ikke at frygte bombardementet og i stedet kæmpe sig ud af uvejret ved at tvinge mange og lange løbeture ud af skoene på den anden side af nettet, men i begyndelsen var præcisionen i det varierede spil ikke lige så god som ideen.
Egentlig leverede Caroline Wozniacki på et højt niveau og var med til at levere langtrukne dueller med skiftende overtag og fremragende underholdning, og spændingen fik et ekstra nøk, da Victoria Azarenka pludselig viste sig menneskelig og ude af stand til at sætte alle slag i hjørnerne.
Fejlene begyndte langsomt at snige sig ind, en stribe af slagsen forærede Caroline Wozniacki et break til 1-3, og det tændte noget i papirets favorit. Ved at overleve en breakmulighed reducerede hun til 2-3 og nåede den kort forinden så utænkelige udligning til 4-4, da Victoria Azarenka ved 40-0 gik helt ned og snorksov ved en stopbold, lavede dobbeltfejl og smed tre identiske bolde i nettet med baghånden.
Alt sitrede, spillernes følelser og kampens manuskript, og i kampens uden sammenligning længste og mest medrivende parti tæskede de to kombattanter løs på bolden og hinanden med flere sublime dueller, inden Caroline Wozniacki måtte give fortabt efter tre afværgede breakchancer og derefter kunne se rivalen bruge bruddet som afsæt til sætsejr ved at snuppe sit efterfølgende serveparti uden problemer.
Hårdt tilkæmpet, men fortjent belønning for en dominerende rolle gennem alle spillede 58 minutter, og billedet var det samme i fortsættelsen.
Victoria Azarenka brød til 2-1 og havde godt 20 minutter senere holdt liv i drømmen om at vinde årets første grand slam for tredje gang i karrieren med sin sejr på 6-4, 6-2, mens Caroline Wozniacki må tilbage på træningsbanerne og brygge videre på den opskrift, der skal gøre hende i stand til at vælte de mest potente slagmaskiner.