En ny mand, et ben i skinne og et gensyn
Klavs Bruun Jørgensen har sit at holde styr på til denne uges to landskampe, der skal bringe Danmark tæt på EM.
Fakta først.
Onsdag tager de danske håndboldkvinder første skridt mod EM 2019 med kvalifikationskampe mod Slovenien onsdag og Island søndag.
Det virker næsten som at have en helt ny spiller med, for jeg har næsten ikke nået at arbejde sammen med Line.Klavs Bruun Jørgensen
De to mandskaber ligger nummer henholdsvis 24 og 37 i verden, som puljens sidste hold er Tjekkiet nummer 12, to hold går videre fra gruppen til slutrunden i Frankrig om 14 måneder, så med en status som øjeblikkelig verdensfemmer kan Danmark ikke løbe fra rollen som storfavorit til at løse billet.
Ganske rart, da Klavs Bruun Jørgensen har sit at rode med. Mod lutter stærke modstandere har hans mandskab endnu ikke prøvet at vinde en kamp i 2017, og oveni den kedelige statistik har landstræneren flere uafklarede punkter på blokken.
Rent organisatorisk skal han have præsenteret og indlemmet Lars Jørgensen, der efter at have stoppet sin lange karriere er tiltrådt som ny assisterende landstræner og helt sikkert vil kunne komme med gode input omkring især kunsten at forsvare.
Endnu mere håndgribeligt håber Klavs Bruun Jørgensen på en hurtig afklaring omkring Anne Mette Hansen, der er kommet til samlingen iklædt en stor skinne omkring højre ben. Det bagerste korsbånd i knæet er delvist revet over, hendes ungarske arbejdsgiver regner med en pause på omkring 10 dage, landsholdets fysioterapeut er knapt så optimistisk, og nu humper den skudstærke bagspiller rundt i utålmodig venten på en endelig dom over sine chancer for at deltage i VM til december.
Andre småskader til Stine Bodholt og Louise Burgaard har fået Klavs Bruun Jørgensen til at efterindkalde Kristina Kristiansen, som ellers måtte nøjes med sølle 10 minutters spilletid under EM 2016 og siden langsomt er blevet faset ud af truppen. Nu har Nykøbing Falster-strategen altså chancen for at genfinde fodfæstet, hvilket også gælder for Line Jørgensen, der er genopstået efter en lang skadesperiode.
»Det virker næsten som at have en helt ny spiller med, for jeg har næsten ikke nået at arbejde sammen med Line. Jeg glæder mig til at se hende, og hun kan blive vigtig for os, for hun er bomstærk defensivt og laver ikke ret mange fejl i angrebet,« roser Klavs Bruun Jørgensen.